Międzynarodowe Zawody Sportowe w Piłce Siatkowej

W dniach 1-2 września 2012 r. odbyły się  Międzynarodowe Zawody Sportowe w Piłce Siatkowej Młodzieży Rejonu Wileńskiego, Żywca i Wybranych Powiatów Warmii i Mazur o Puchar Starosty Węgorzewskiego. Powiat Węgorzewski i Stowarzyszenie Skarbników Samorządowych w Szczytnie wspólnie realizuje projekt ”Cykliczne zawody sportowe w piłce siatkowej młodzieży z Rejonu Wileńskiego, Żywca oraz wybranych powiatów z Warmii i Mazur”, który kierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Projekt wspiera zainteresowania młodzieży z kraju i z zagranicy, integruje młodzież, jest doskonałą okazją do wymiany poglądów kulturowych, tworzy warunki do rozwoju współpracy między regionami i nawiązywania przyjaźni oraz wszechstronnej aktywności młodych ludzi.

Zawody są cenną inicjatywą, dlatego też zostały objęte Honorowym Patronatem Pana Jacka Protasa Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, posła na Sejm RP VII kadencji Zbigniewa Włodkowskiego oraz Pani Haliny Faj, Starosty Węgorzewskiego.

Powiat giżycki reprezentowany był przez uczennice i uczniów Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska  i Agrobiznesu oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

W zawodach uczestniczyły zespoły z Rejonu Wileńskiego, powiatów: węgorzewskiego, giżyckiego, piskiego, szczycieńskiego, żywieckiego.

Pięć drużyn dziewcząt rywalizowało systemem „każdy z każdym” i po wyrównanej, zaciętej i wyczerpującej walce, tryumfowały zawodniczki z Węgorzewa. Giżycczanki, pod opieką Edwarda Maksyma, po dwóch zwycięstwach  i dwóch porażkach, uplasowały się na czwartym miejscu. Warto jednak podkreślić, że  jako jedyne pokonały mistrzynie. Ostateczna kolejność: I miejsce Węgorzewo, II miejsce Pisz, III miejsce Awiżenie( Rejon Wileński), IV miejsce Giżycko, V miejsce Żywiec.

Chłopcy, najpierw grali w grupach, aby rozegrać półfinał i finał. Reprezentanci Giżycka w grupie pokonali Węgorzewo 2:0 i Bujwidze (Rejon Wileński) 2:0. W półfinale zwyciężyli reprezentantów Żywca 2:0 i awansowali do niedzielnego finału.

W finale, przy udziale zaproszonych gości i licznie zgromadzonej publiczności, zawodnicy z Giżycka ponownie zmierzyli się z gospodarzami, wygrywając tym razem 2:1. Ostateczna kolejność: I miejsce Giżycko, II miejsce Węgorzewo, III miejsce Żywiec, IV miejsce Szczytno, V miejsce Bujwidze  ( Rejon Wileński). Skład zwycięskiej drużyny ZSKŚiA: Mariusz Olszewski, Grzegorz Uziałło, Wojciech Pieńczykowski, Kamil Boharewicz, Piotr Kawalerski, Marcin Bitowt, Marcin Wojtulewicz, Radosław Cwaliński. Opiekunem zespołu był Dariusz Pachucki.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, dyplomy, zwycięskie drużyny puchary i wiele innych upominków.

Tekst: Dariusz Pachucki