21 marca celebrujemy Międzynarodowy Dzień Lasów, ustanowiony przez ONZ. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Lasy a zrównoważona produkcja i konsumpcja”. Międzynarodowy Dzień Lasów ma na celu promowanie wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenia dla nas i naszej planety oraz sposobów na ich ochronę.
Lasy pokrywają prawie jedną trzecią powierzchni lądowej Ziemi i dostarczają ludziom towarów takich jak: drewno, paliwo, żywność i pasza. Lasy pomagają przeciwdziałać zmianie klimatu, chronić bioróżnorodność, gleby, rzeki i zbiorniki wodne oraz umożliwiają ludziom bliski kontakt z naturą.
Niemal 30 procent powierzchni w Polsce porastają lasy, obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha. Mówiąc o lasach, nie można zapomnieć o ich walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Według danych Lasów Państwowych, dojazd do terenów leśnych z dowolnego miejsca w Polsce trwa najwyżej godzinę, a dla zmotoryzowanych przygotowano łącznie ok. 3000 parkingów i miejsc postojowych. Tereny leśne obejmują 22 000 km szlaków pieszych, ponad 4 000 km szlaków rowerowych, ponad 7000 km tras konnych, 500 pól biwakowych i obozowisk. Elementy leśnej infrastruktury – wiaty, ławki, altanki – świetnie sprawdzają się w roli podpórek podczas rozgrzewki czy rozciągania. Warunki w polskich lasach pozwalają więc zarówno na szybki popołudniowy trening, jak i na dłuższe, aktywne wakacje. Spacer po lesie aktywizuje wszystkie zmysły, wpływa na poprawę nastroju, polepsza naszą kondycję fizyczną, a także ma właściwości lecznicze.
Drzewa odpowiadają za pochłanianie szkodliwego dla nas dwutlenku węgla i produkują tlen. Jedna dojrzała sosna produkuje tlen niezbędny do życia trzech dorosłych osób! Nie bez przyczyny polskie lasy nazywa się zielonymi płucami. Lasy są pełne olejków eterycznych. Szczególnie korzystne są te z drzew iglastych. Najbardziej znany jest sosnowy, który działa bakteriobójczo, rozgrzewająco, wykrztuśnie, udrażnia drogi oddechowe, stymuluje pracę układu krążenia. Świerkowy natomiast wykazuje działanie antydepresyjne, uspokajające, przeciwwirusowe, tonizujące i wykrztuśne. Jodłowy działa intensywnie antyseptycznie. To świetne lekarstwo na przeziębienie.
Więcej informacji: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-lasow-2022