Młodzież z Gimnazjum nr 5 dla Dorosłych „Sprząta Świat”

14 września br. młodzież z Gimnazjum nr 5 dla Dorosłych w Giżycku zaangażowała się w międzynarodową Akcję Sprzątania Świata. Koordynatorem kampanii na terenie Giżycka jest Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, która podczas tegorocznej edycji zwraca szczególną uwagę, aby sprzątając skupić się na terenach tj. lasy, okolice jezior, rzek a także pól i łąk.

Młodzież giżyckiego hufca rozpoczęła dzień od poznania genezy akcji oraz głównych jej założeń. Następnie wychowawcy rozdali wszystkim rękawiczki oraz worki na śmieci, które oprócz zapału, chęci i zaangażowania były niezbędnym narzędziem pracy. Pod okiem wychowawców uczestnicy przystąpili do zbierania zanieczyszczeń w pobliskim parku.

Po dwugodzinnych zmaganiach, młodzież z wielką satysfakcją zapełniła  worki odpadami. Następnie złożono je w przeznaczonym do tego miejscu, oraz zabrane przez pracowników FOWJM.

Dziewiętnasta edycja akcji sprzątania świata okazała się doskonałą okazją do pozbycia się śmieci porzuconych w miejscach niedozwolonych, ale również do zwiększania świadomości ekologicznej młodych ludzi. Poza tym, sprzątający mięli możliwość wdrażania w życie prostych, ale jakże ważnych działań sprzyjających ochronie środowiska i zasobów naturalnych, które przez wielu nieodpowiedzialnych ludzi zostają skażone.

 

 

Tekst: Elwira Wilamowicz

Zdjęcia: Monika Zarzycka-Kulbacka