Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w II LO

11Święto to ustanowiono ustawą z dnia 03.02.2011 r. Data święta to rocznica egzekucji żołnierzy IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, m. in. Łukasza Cieplińskiego. Święto poświęcono żołnierzom antykomunistycznego podziemia, walczących o suwerenność Polski i uniezależnienie od wpływów ZSRR.

Żołnierze tzw. II Konspiracji  podjęli walkę w skrajnie nieprzyjaznych warunkach, oskarżani o zdradę narodu, często opuszczeni przez najbliższych i współpracowników. Płacili wysoką cenę: trafiali do więzień, znajdowali śmierć podczas walki lub z mocy wyroków komunistycznych sądów.
– 5 tys. skazanych na karę śmierci
– 21 tys. zamordowanych i zmarłych w więzieniach UB
– 20 tys zamordowanych bez sądu w siedzibach UB
– 250 tys. skazanych na wiezienia, zrujnowanych zdrowotnie, ekonomicznie
Przez władze PRL skazani na zniesławienie i zapomnienie, obrzuceni klątwą.

1 III – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w II LO

Przypomnienie żołnierzy, oddanie im czci w ramach obchodów święta zaplanowaliśmy na 1-3 marca. Wszystkie klasy na lekcjach historii, historii i społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie czy godzin wychowawczych w tych dniach w różnych formach zapoznają się z historią żołnierzy niezłomnych:
– lekcje w ternie, pomnik żołnierzy AK w parku R. Goemaer’a; pomnik Bojowników o Polskość Ziemi Mazurskiej,
– na lekcjach w szkole obejrzymy filmy IPN poświęcone historii, zwłaszcza młodych ludzi, często w wieku naszych uczniów, którzy za swoje decyzje zapłacili najwyższą cenę:
„Pseudonim Anoda” – film opowiada losy Jana Rodowicza, bohatera Szarych Szeregów, „Kamieni na szaniec”. Zamordowany przez funkcjonariuszy UB w 1949 roku. Miał 26 lat.
„Inka” – film opowiada losy Danki Siedzikówny, łączniczki z oddziału mjr. Szyndzielarza – Łupaszki. Rozstrzelana z mocy wyroku komunistycznej władzy. Nie miała jeszcze 18 lat !!!
– na lekcjach uczniowie zapoznają się z pomnikowym wydawnictwem IPN „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-56”,
– w gablocie szkolnej wywieszono materiały dotyczące żołnierzy II Konspiracji.
Biblioteka szkolna pamięć żołnierzy walczących o wolność Polski propaguje poprzez promowanie książek o ważnych wydarzeniach wojennych.