Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w SOSW

DSC031931 marca 2017 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Giżycku uroczysty apel, upamiętniający ludzi, którzy przez wiele lat uważani byli za zdrajców narodowych. Najpierw ich aresztowano, potem torturowano i w większości zabito, by w końcu skazać na zapomnienie.

Podczas uroczystego apelu wykorzystano utwory muzyczne i liryczne dotyczące walk z reżimem komunistycznym w latach 1944-1956. Ich połączenie spowodowało, iż wydawało się, że zebrani w sali uczniowie i nauczyciele na ten czas zamarli. W skupieniu wsłuchiwali się w patriotyczne, wzruszające piosenki oraz wiersze recytowane przez uczniów Gimnazjum Nr 4 w Giżycku: Marlenę Gral, Emilię Czubińską, Magdalenę Bielińską, Kamila Kowalskiego i Krystiana Naprawskiego.

Uroczystość wzbogaciła prezentacja, w której pojawiły się wizerunki żołnierzy z 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Ich sylwetki i dokonania przedstawiły awatary. Dzięki wykorzystaniu technik multimedialnych w tak ważnym i trudnym temacie, udało się zainteresować nawet najbardziej opornych na wiedzę uczniów. Dodatkowo, uwydatniony kontrast międzypokoleniowy, tak naprawdę pokazał młodym ludziom, że postawy bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych – są wciąż aktualne i trzeba z nich czerpać pełnymi garściami.

Uroczystość przygotowały Panie: Alicja Śmierska i Anna Górska. Dekoracje wykonała Pani Marzena Jankowska – Lichacz. Nad sprawami technicznymi czuwał Pan Witold Pacześniak. Opiekunem pocztu sztandarowego był Pan Cezary Broszkowski.