Nauka poprzez zabawę

2 października br. klasy biologiczno – chemiczne II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku wybrały się na wycieczkę do Torunia, by poznać innowacyjną metodę eksperymentowania, zwaną „Small-Scale Chemistry” do Centrum Chemii w Małej Skali. Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczestników wycieczki.

„Dnia 2 października wybraliśmy się (klasy biologiczno – chemiczne I c, II b, III c) na wycieczkę do Torunia, przede wszystkim by poznać innowacyjną metodę eksperymentowania, zwaną „Small-Scale Chemistry” do Centrum Chemii w Małej Skali.

Braliśmy udział w atrakcyjnych zajęciach laboratoryjnych wspomaganych pokazem efektownych doświadczeń. Zajęcia prowadzili  pracownicy naukowo dydaktyczni Centrum Chemii w Małej Skali. Samodzielnie wykonywaliśmy doświadczenia związane z otrzymywaniem różnych gazów, właściwościami metali, pisaliśmy obserwacje i wnioski. Doskonaliliśmy umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym – dzięki własnoręcznemu eksperymentowaniu, przy tym doskonale się bawiliśmy. Dla klasy trzeciej była to znakomita powtórka przed maturą.

W przerwie, między następnym punktem wycieczki, poszliśmy na pyszne pierogi z pieca do pierogarni Stary Toruń. Po obiedzie nie było odpoczynku tylko dalej nauka i praca. Toruń to miasto słynące od wieków z wyrobu pierników. W Żywym Muzeum Piernika uczestniczyliśmy w procesie powstawania pachnącego ciasta, samodzielnie dodawaliśmy miód, tłuczony kardamon, imbir, korę cynamonową, goździki, a  nawet szczyptę pieprzu. Potem zagniataliśmy ciasto, rozwałkowywaliśmy, zamykaliśmy w ozdobnej formie i słuchając legend o pierniku i Toruniu czekaliśmy, aż własny piernik upiecze się w wiekowym piecu. Spacer po Starówce i zakup toruńskich pierników był zachętą do tego, by przyjechać do Torunia na dłużej i dokładnie poznać wszystkie zabytki i ich historię.

Ostatnim, zaplanowanym punktem naszej wycieczki było kino. Poszliśmy na premierę filmu pt: „Chemia”. Film trzeba było zobaczyć, podyskutować o nim, a w trakcie wzruszyć się. Późnym wieczorem, praktycznie po północy, dojechaliśmy do Giżycka.

Dziękujemy naszym opiekunom: p. Annie Dec –Kuś i p. Jolancie Zawadzkiej za zorganizowanie wycieczki i opiekę na niej.”

uczestnicy wycieczki: klasy biol – chem II LO