Nie taka matematyka straszna, jak ją malują…

Galileusz pisał, że „matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat”. Zgodnie z jego myślą, jeżeli chcemy zrozumieć świat, musimy poznać matematykę. Tym bardziej, że spotykamy się z nią w wielu sytuacjach życiowych, kiedy liczymy, ważymy, mierzymy, planujemy. Znajomość podstaw matematyki ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu.

Matematyka towarzyszy uczniom od pierwszej klasy szkoły podstawowej, a potem, jeżeli wybiorą szkołę średnią, muszą ją zdać na maturze. Studia techniczne, gdzie króluje matematyka, zwiększają szansę na pracę. Wobec tego nasi nauczycie dokładają starań, by młodzież zrozumiała i polubiła ten przedmiot. Matematyka jest ciekawą, pasjonującą dziedziną wiedzy, tylko należy się jej uczyć, najlepiej w jak najciekawszej formie  np.  brać udział w różnorodnych konkursach i zabawach.

27 marca przeprowadzono w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotów Ścisłych „Sowa Matematyczna”, w którym pod okiem szkolnego koordynatora Agnieszki Biegi  wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły. Podczas konkursu obowiązywał podział na dwie grupy wiekowe (Archimedes – klasy pierwsze oraz Euklides – pozostałe klasy). Uczestnicy rozwiązywali zadania we wcześniej ustalonych czteroosobowych drużynach. Test nie był łatwy. Uczniowie musieli rozwiązać 30 zadań o różnym stopniu trudności w ciągu 60 minut. Dlatego trzymamy kciuki za naszych reprezentantów. Walczą oni o wejście do drugiego etapu olimpiady, w której bierze udział kilka tysięcy uczniów z całej Polski. Laureaci drugiego etapu, rozgrywanego już indywidualnie, zostaną nagrodzeni netbookami. Podsumowując Olimpiada „Sowa Matematyczna” jest świetnym przygotowaniem do egzaminów, okazją do sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych, a już sam udział w niej na pewno zaowocuje lepszymi wynikami.

Agnieszka Biega