Noc Bibliotek

4 czerwca 2016 roku Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Giżycku włączyła się w NOC BIBLIOTEK.  W tym roku pod hasłem „Wolno czytać!”. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury.

Tego popołudnia, biblioteka pedagogiczna zaproponowała najmłodszym czytelnikom spotkanie z teatrzykiem Kamishibai. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka), to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Dzieci obejrzały cykl rozwojowy roślin na  podstawie opowiadania Françoise Malnuit „Groszki”. „Jabłka Pana Peabody’ego” Madonny pomogły  zrozumieć im jak powstaje i jakie konsekwencje niesie za sobą plotka. Sposobów pokonywania lęków i złych  nawyków dzieci uczyły  się  w oparciu o „Małą encyklopedię domowych potworów” S. Marijanovića. Najmłodsi obejrzeli również film Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”.

Dorośli  zaproszeni  zostali do Teatru przy Stoliku, w którym aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Grzegorz Jurkiewicz i Marcin Kiszluk zaprezentowali sztukę „Kredyt” Jordi Galceran. W tematykę spektaklu wprowadziła Elżbieta Lenkiewicz.

Podczas pobytu w bibliotece można było  obejrzeć wystawę prac uczniów, biorących udział w III  Powiatowym Dniu Talentu oraz prezentację multimedialną przygotowaną w oparciu o  ZŁOTĄ LISTĘ książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Była to pierwsza taka noc bibliotek organizowania przez placówkę. Impreza okazała się bardzo udana. Organizatorzy zapraszają już na kolejną w przyszłym roku.

 P1190558 P1190561