Obchody Dnia Weterana

07 września br. w Sali Koncertowej Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbyły się Obchody Dnia Weterana. Uroczystość rozpoczęły oficjalne wystąpienia przedstawicieli Samorządu wojewódzkiego, Wojewody oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. W trakcie uroczystości wręczone zostały medale i odznaczenia państwowe.

 

Zaprezentowana została także przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Delegaturę w Olsztynie, wystawa „Wrzesień 1939 r.”. Na zakończenie obchodów odbył się uroczysty koncert z udziałem muzyków i solistów Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Na uroczystości w olsztyńskiej Filharmonii pojawili się kombatanci, weterani walk o niepodległość Polski, członkowie organizacji kombatanckich z województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele hierarchii kościelnej, przedstawiciele samorządów, młodzież szkolna i harcerze, a także przedstawiciele instytucji współpracujących z organizacjami kombatanckimi.

Powiat Giżycki na Obchodach Dnia Weterana reprezentowali:

Andrzej Lessman – Prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Giżycku
Zenon Czarnecki – Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Giżycku

Dzień Weterana to święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone od 1997 w dniu 1 września. Jest to święto szczególne, mające na celu uhonorowanie ludzi zasłużonych w walce o wolność Ojczyzny, ale również dbających o pamięć o żołnierskich czynach przekazywaną z pokolenia na pokolenie. To dzień, w którym współcześni Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny oraz tym, którzy stracili życie na syberyjskich zesłaniach, w obozach koncentracyjnych, w przymusowych obozach pracy i internowania.