Obóz sportowy w Jurbarkas na Litwie

Młodzi wydmińscy sportowcy z LUKS Sport z Kulturą spędzili tydzień na zgrupowaniu w litewskim Jurbarkas w ramach Projektu „Rozwój infrastruktury i współpracy w edukacji zdrowotnej”. Dzięki pomocy Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku 23 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach miało okazję uczestniczyć w dniach 19 – 26 sierpnia 2013 roku w projekcie integrującym dzieci i młodzież z Litwy, Rosji i Polski.

Czterdziestoosobowa grupa z Polski została uzupełniona przez wychowanków Pogoni Ryn, którzy – według założeń projektu – od pierwszego dnia obozu wraz z chłopcami z Wydmin tworzyli jeden zespół. Po 250 kilometrowej wycieczce na miejscu czekała pierwsza niespodzianka w postaci toru gokartowego. Maksymalne prędkości sięgały rzędu 65 – 70 km/h, oczywiście z zachowaniem ostrożności i rywalizacji „fair play”. Najlepszy uczestnik z polskiej ekipy ukończył wyścig z rekordem okrążenia 0:59,654. Kolejną atrakcją tego dnia, była wycieczka do lokalnego muzeum techniki, gdzie można było odbyć podróż do czasów powojennych oraz nad rzekę Niemen, która dzięki pięknej słonecznej pogodzie odsłaniała swoje uroki.

Kolejne dni przynosiły coraz to nowe atrakcje. Oczywiście, aby uczestnicy nie zapominali o sportowym charakterze wyjazdu na Litwę trenerzy zadbali o to, aby każdy dzień rozpoczynał się o godzinnego rozruchu oraz wieczornego treningu. Jak się później okazało, był to dobry pomysł, ponieważ dzięki temu reprezentanci naszego kraju wygrali większość konkurencji Pikniku Sportowego i stanęli na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej. Było to niezwykłe wyzwanie, ponieważ chłopcy z Wydmin i Rynu mimo wyczerpujących treningów nie opuścili żadnego punktu programu pobytu na zagranicznym zgrupowaniu. A tych punktów było bardzo wiele. Do najciekawszych z nich należały: wycieczka rowerowa (36 km), spływ kajakowy (18 km), park linowy (12 – 18 metrów nad ziemią), zwiedzanie okolicznych muzeów, pałaców i zamków, wyjazd do Kłajpedy a tam wycieczka promem, oceanarium, pokazy lwów morskich, plażowanie nad Bałtykiem. Wrażenia pierwszego dnia nie pozwoliły zapomnieć o gokartach i na zakończenie dzięki uprzejmości organizatorów niektórzy z uczestników mogli ponownie spróbować swoich sił w wyścigu. Nie lada gratką okazały się lekcje tańca, podczas których uczyliśmy się układu choreograficznego, wykonanego w przed ostatni dzień pobytu przez całą 120 – osobową grupę uczestników. Według litewskiej tradycji każdy wieczór kończyła dyskoteka integracyjna, która mimo wyczerpującego programu, nie była odpuszczana przez żadnego uczestnika projektu. Tutaj integracja odbywała się głownie językiem ciała, ale uczący się na co dzień języków obcych młodzi ludzie z Litwy, Rosji i Polski świetnie się dogadywali, co pozwoliło stworzyć wspaniałą i przyjazną atmosferę.

Zarząd LUKS Sport z Kulturą ZSO Wydminy składa serdeczne podziękowania Powiatowemu Zespołowi Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku za umożliwienie bezpłatnego wyjazdu młodzieży z Wydmin na obóz sportowy na Litwie.

Marek Ostrowski

Wspólna Instytucja Zarządzająca Programem
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Rzeczypospolitej Polskiej
Wspólny Sekretariat Techniczny
Centrum Projektów Europejskich
Ul. Domaniewska 39a, 02-672 Warszawa, Polska
Tel.: +48 22 378 31 00; Fax: +48 22 201 97 24
lpr@cpe.gov.pl
www.lt-pl-ru.eu

Unia Europejska składa się z 28 krajów członkowskich, które zdecydowały stopniowo łączyć swoją wiedzę, zasoby i przyszłość. Wspólnie, podczas trwającego 50 lat procesu zbudowały one strefę stabilności, demokracji oraz zrównoważonego rozwoju zachowując kulturową różnorodność, tolerancję i indywidualne wolności. Unia Europejska jest zdecydowana dzielić się swoimi osiągnięciami oraz wartościami z państwami i społecznościami spoza jej granic.

Program Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa LItwa-Polska-Rosja 2007-2013 ma na celu wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego po obu stronach granicy między UE i Rosją, odpowiadając na wspólne wyzwania i problemy oraz promując współpracę między społeczeństwami. W ramach Programu nie działające dla zysku podmioty prawne z litewskich i polskich regionów przygranicznych oraz z całego Obwodu Kaliningradzkiego wdrażają wspólne projekty współfinansowane przez UE.

“Ta publikacja została wydana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tej publikacji leży wyłącznie po stronie Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.”