Ogólnopolski Dzień Walki z Cukrzycą

W Polsce z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest w rocznicę odkrycia insuliny, tj. 27 VI. Głównym celem obchodów jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą, a także zachęcenie do badań profilaktycznych.

Cukrzyca jest poważnym zaburzeniem metabolicznym, który objawia się wysokim poziomem glukozy we krwi. Cukrzyca dzieli się na dwa typy:  typ I oraz typ II .  Różnią się one miedzy sobą przyczynami rozwoju, przebiegiem i sposobem leczenia. Dzisiaj największym problemem staje się cukrzyca typu II, która uznawana jest za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że większość populacji chorych na cukrzycę typu II to osoby otyłe. Otyłość i nadwaga, czyli wskaźnik BMI powyżej 25 oznaczają podwyższone ryzyko wystąpienia. Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną naszych czasów i zaczyna być problemem wielu osób. Dlatego każdy powinien przeanalizować swój styl  życia i podjąć kroki mające na celu wyeliminowanie ryzyka zachorowania.

Należy pamiętać, że rozwojowi cukrzycy sprzyja brak ruchu, nadwaga, nieodpowiednia dieta oraz nieregularne spożywanie posiłków.

Wiele cennych informacji nt. cukrzycy znajduje się na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków: https://diabetyk.org.pl

 

Źródło informacji: https://www.gov.pl/web/psse-brodnica/ogolnopolski-dzien-walki-z-cukrzyca