Otwarcie stałej ekspozycji Ryńskich Zbiorów Muzealnych

13.02.2022 r. odbyło się otwarcie stałej ekspozycji Ryńskich Zbiorów Muzealnych w Regionalnym Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. W uroczystości uczestniczył Wicestarosta Giżycki Mateusz Sieroński.

Ryńskie Zbiory Muzealne to głównie zbiory etnograficzne pochodzące z okolic Rynu. Najstarsze eksponaty mają ponad 200 lat. Znalazły się tu jedyne, wystawiane w warunkach muzealnych na Warmii i Mazurach: łódź – dłubanka, wydobyta z dna Jeziora Ryńskiego oraz półkosek z pocz. XIX w. Obejrzeć można piękny fotel gdański, zbiór XIX wiecznych planów architektonicznych zamku i kościoła w Rynie, ekspozycje narzędzi do pracy w polu, gospodarstwie oraz do połowu ryb (także pod lodem), starych mebli, „sprzętu” kuchennego, kafli pochodzących z pieców kaflowych okolicznych zamków, pałaców i bogatych domów, oraz moc innych, równie ciekawych przedmiotów.

informacja: Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie.