Pamięć kształtuje tożsamość

Nowy obraz2W sposób nietypowy uczniowie i nauczyciele I LO w Giżycku postanowili uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Zamiast tradycyjnego apelu 29 lutego odbyła się I Edycja Gry Szkolnej „Żołnierze Wyklęci”.

Zespoły klasowe rywalizowały ze sobą w dwóch etapach. W eliminacjach trzeba było się zmierzyć z pięcioma zadaniami- była to wiedza na temat życia Żołnierzy Wyklętych, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym, odszyfrowanie komunikatów, musztra oraz przenoszenie paczki na czas. Do finału, w którym należało wykazać się umiejętnościami sportowymi, jak przystało na żołnierzy, przeszły drużyny, które wykazały się największą wiedzą i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy. Zwycięzców wyłoniono w drugim etapie. Pierwsze miejsce zajęła klasa Id z czasem 2,12s., zaś drugie klasa I a z czasem 2,37s. Dodajmy, że w skład drugiej drużyny wchodziły dziewczęta, które przeciwstawiły się sile chłopców. Gra Szkolna była pomyślana jako aktywna lekcja historii. Wszyscy uczestnicy drugiego etapu zostali nagrodzeni pendrive’ ami, ufundowanymi przez Radę Rodziców przy I LO. Pomysłodawczynią zabawy była p. Orczyc- Musiałek, nauczycielka j. rosyjskiego.
Dalsza część wydarzeń o charakterze historycznym miała miejsce 1 marca. Pani J. Cieślewicz przygotowała wieczornicę poświęconą pamięci Witolda Pileckiego. Zaproszeni goście, wśród nich członkowie Warmińsko- Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny, rodzice, uczniowie giżyckich gimnazjów, mieli okazję obejrzeć film o W. Pileckim, wysłuchać prezentacji uczniowskich oraz wziąć udział w dyskusji. Wszystko to w miłej atmosferze , przy kawie, herbacie i rogalikach upieczonych przez p. Cieślewicz.