Podsumowanie projektu „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane…”

29 maja br. odbyło się podsumowanie projektu „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane. Jak geografia tłumaczy świat?”, realizowanego przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Nauka dla społeczeństwa”, podczas którego uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku mogli „na żywo” spotkać się z wykładowcami UW – dr Bożeną Kicińską, prof. ucz. oraz dr hab. Tomaszem Witesem, prof. ucz.
W podsumowaniu projektu wzięli udział: Wojciech Karol Iwaszkiewicz – Burmistrz Giżycka, Beata Kurowicka – Radna Rady Powiatu w Giżycku, dyrektor szkoły – Anna Dec.
Do projektu zakwalifikowało się 16 szkół z kraju, w tym jedyna z powiatu giżyckiego – II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku. Uczestnikami zajęć była młodzież klasy III a realizująca wraz z nauczycielką p. Dorotą Małek geografię na poziomie rozszerzonym.
Przez osiem tygodni uczestniczyli w wykładach oraz warsztatach przygotowanych przez wykładowców Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Dowiedzieli się: czym jest inteligentne miasto, w jaki sposób można poprawić klimat miasta, czy przyszłe pokolenia będą miały szansę oglądać lodowce i lądolody oraz jaki wpływ na społeczeństwa w różnych regionach świata ma rolnictwo plantacyjne.
Podczas spotkania uczniowie przedstawili dwie prezentacje – Alicja i Oskar opowiedzieli o regionie jakim jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oraz Giżycku, nawiązując przy okazji do postaci Gustawa Gizewiusza – patrona szkoły. Natomiast Marta i Paweł podsumowali projekt przedstawiając propozycje działań, które warto rozważyć i wdrożyć w celu „poprawy” jakości życia w Giżycku.
Mają nadzieję, że część tych pomysłów zostanie zrealizowana.
Młodzież otrzymała również okolicznościowe upominki związane z realizacją projektu. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i słodkim poczęstunkiem.

 

Źródło informacji: II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku