Praktyki „Agrobiznesu” na Litwie

Przez dwa tygodnie maja sześcioosobowa grupa uczniów klasy drugiej, kształcących się w zawodzie technik agrobiznesu Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, odbywała praktyki zawodowe w gospodarstwie agroturystycznym na Litwie. To kolejny rok, w którym chętni uczniowie mogli wyjechać na praktykę zagraniczną do tego kraju.

Jedna z uczestniczek praktyk – Katarzyna Diłaj – tak je opisała:

„Naszą praktykę odbyliśmy w gospodarstwie agroturystycznym w ośrodku „Vilniaus grikiai” na terenie Parku Regionalnego w Wysokim Dworze (Aukštadvaris). To piękne, duże gospodarstwo usytuowane nad jeziorem Baluosis. W skład gospodarstwa wchodzą cztery domki letniskowe oraz dwa budynki połączone ze sobą basenem. Widoki z okna były cudne. Podczas praktyk wykonywaliśmy prace porządkowe w domkach i budynkach, pieliliśmy rabatki, sadziliśmy kwiaty przed domkami, sprzątaliśmy basen i saunę. Oprócz pracy, w wolnym czasie organizowaliśmy przeróżne gry i zabawy. Graliśmy między innymi w siatkówkę i koszykówkę. Pod wieczór przenosiliśmy się do domu, by tam umilić sobie czas grą w karty. Nie obyło się także bez spacerów po okolicy, pływaniu łódką po miejscowym jeziorze i chlupaniu w basenie. W weekend pojechaliśmy do Wilna; schodziliśmy je wzdłuż i wszerz, poznając najpiękniejsze zabytki, miejsca, budynki.
Praktyka zagraniczna zawsze niesie ze sobą korzyści. Dzięki temu przedsięwzięciu poznałam działanie zagranicznego gospodarstwa agroturystycznego, kulturę innego kraju, uczyłam się współpracy z innymi osobami. Praktyki, które odbyłam bardzo mi się podobały, chętnie wybrałabym się na nie po raz kolejny.”

 

Uczniowie kl. II TA ZSKŚiA