„Profilaktyczna Zadyma” w Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy dzień wiosny przywitał mieszkańców Giżycka zimową aurą, ale nie uczniów Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku. W szkole od rana królował kolor żółty i zielony oraz olbrzymia dawka witamin, które zapewnił właściciel Hurtowni Owoców i Warzyw – p. Roman Boharewicz. Chcąc zapobiec wagarom uczniów, Samorząd Uczniowski ZSKŚiA postanowił ten dzień zorganizować inaczej.

Tego dnia w szkole odbył się finał szkolnej akcji ,,Profilaktyczna zadyma”, której celem było zwiększenie świadomości profilaktyki wśród młodzieży. Akcja ta trwała w naszej szkole przez cały marzec. Miała na celu propagowanie profilaktyki bardzo szeroko pojętej, poczynając od profilaktyki chorób, przez uzależnienia, kończąc na zapobieganiu przestępstwom i wykroczeniom. W związku z tym w szkole były zorganizowane spotkania młodzieży z lekarzami p. Dariuszem Baniewskim, p. Adamem Powichrowskim, z paniami ze Stowarzyszenia Amazonek w Giżycku, z terapeutami Wojewódzkiego Ośrodka Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnień w Giżycku, z policjantem asp. Zenonem Makowskim, z prokuratorem p. Sławomirem Frączakiem, z przedstawicielami Szkoły Policealnej im. H. Chrzanowskiej w Giżycku, z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Giżycku.

Podczas przerw można było w gabinecie pielęgniarki zmierzyć ciśnienie tętnicze. Młodzież uczestniczyła w konkursach. Przygotowała plakaty oraz prezentacje multimedialne (umieszczone na Facebooku) na temat profilaktyki. Brała udział w konkursie na temat zdrowego żywienia. Rozstrzygniecie tych wszystkich konkursów i podsumowanie całej akcji odbyło się 21.03.2013r.

Dzień rozpoczął się finałem piłki halowej chłopców. Następnie wspaniałym widowiskiem, które wzbudziło niesamowite emocje był mecz piłki nożnej: uczniowie kontra nauczyciele. Oczywiście zwyciężyli nauczyciele. Brawo!!! Uczniowie klasy 3 Technikum Budowlanego i uczennica klasy 3 Technikum Architektury Krajobrazu przygotowali przedstawienie o tematyce profilaktycznej. Były występy indywidualne uczniów, podczas których mogli zaprezentować swoje talenty.  Grupa taneczna ,,Na wyższym levelu” (GCK) zaprezentowała swoje umiejętności taneczne. Był również konkurs dotyczący zasad udzielania pierwszej pomocy w ściśle określonych sytuacjach. Jednakże występy dziewcząt z klasy 4 Technikum Architektury Krajobrazu, biły wszelkie rekordy popularności. W przerwach meczu oraz między kolejnymi punktami programu, rozkołysywały całą publiczność gorącymi rytmami zumby. Przy ogromnym zaangażowaniu i wsparciu nauczycieli: p. Marzeny Trusewicz-Żakiewicz, p. Patrycji Młyniec, p. Choińskiego młodzież uczestniczyła we wspaniałym widowisku. Okazało się, że ,,Dzień wagarowicza” można spędzić inaczej – w szkole i to z ogromną korzyścią dla siebie.

Serdecznie dziękujemy ww osobom za współpracę i zaangażowanie w propagowanie profilaktyki wśród młodzieży, które pomogą wypracować konkretne rozwiązania.

 

Marzena Trusewicz-Żakiewicz, Patrycja Młyniec