Projekty terapeutyczne SOSW

Wakacyjny projekt dogoterapii dobiegł już końca, ale to nie koniec projektów terapeutycznych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Giżycku. W sierpniu w SOSW w Giżycku realizowano projekt dogoterapii, który sfinansował Urząd Miejski w Giżycku. Jego realizacja była możliwa dzięki Stowarzyszeniu Na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych „SZANSA” oraz Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Giżycku, który użyczył miejsca i specjalistycznego sprzętu.

W projekcie wzięły udział dzieci w wieku od 4 do 10 lat z miasta Giżycko, które podczas zajęć zdobywały nowe umiejętności i doskonaliły już te nabyte. W wesołej i przyjemnej atmosferze, poprzez zabawę usprawniały motorykę małą, dużą oraz równowagę. Rozwijały komunikację i poszerzały swój słownik poprzez czytanie i opowiadanie o przygodach i wyprawach wakacyjnych. Wychodząc na spacery, ubierając się, ćwiczyli samoobsługę, między innymi wiązanie butów. Podejmowali wiele działań ruchowych, co w efekcie wpłynęło na wzrost aktywności fizycznej. Dzieci poznały, na czym polega bezpieczny kontakt z psem, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia oraz jak dbać o swoich pupili. Zajęcia prowadziła Pani Edyta Augustyniak – dogoterapeuta wraz  z cudowną labradorką Ledą.

Obecnie, z inicjatywy pracowników ośrodka przy Białostockiej, realizowane są zajęcia z jazdy konnej. Organizacja lekcji jest możliwa dzięki Urzędowi Miejskiemu w Giżycku, który wraz ze Stowarzyszeniem „SZANSA” sfinansował, podobnie jak poprzedni projekt, te nietypowe zajęcia sportowe. Dzięki nim uczniowie SOSW w Giżycku doskonalą swoje umiejętności ruchowe, wzmacniają poczucie własnej wartości, poznają swoje dobre strony i uczą się akceptować te słabsze.  Lekcje z pewnością są świetnym treningiem, dzięki któremu młodzi ludzie mogą podwyższać swoje umiejętności psycho – ruchowe. A do tego uczą wrażliwości na potrzeby zwierząt. Zajęcia odbywają się w Ośrodku Jeździeckim „Anula” przy Gospodarstwie Agroturystycznym „Melnik” w Nowym Harszu. Instruktorką lekcji  jazdy konnej  jest Pani Anna Komoń, a opiekunami Pan Emanuel Zeman i Pani Anna Górska. Zajęcia dla uczniów SOSW w Giżycku są całkowicie bezpłatne.