Przedsiębiorczy uczniowie z Gizewiusza z wizytą w Vaslui (Rumunia)

W piątek 11 października grupa młodzieży wraz z nauczycielami z II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku wyruszyła w kolejną podróż związaną z uczestnictwem projekcie „Let’s Try Business” w ramach programu Comenius – Uczenie się przez całe życie. Nasz wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Tym razem naszym celem była Rumunia, a dokładnie Szkoła Gimnazjalna Nr 2 „Dimitre Cantemir” w Vaslui. Bukareszt przywitał nas ciepło i  słonecznie, a największe wrażenie w stolicy Rumunii wywarł na nas Pałac Parlamentu, zwany dawniej Domem Ludowym. Mimo bardzo późnej pory, w Vaslui czekały na nas dzieci wraz z rodzicami, u których przebywała nasza młodzież oraz nauczyciele z gimnazjum.

Pobyt w Vaslui obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Mieliśmy okazje poznać miejscowe zabytki tj. Muzeum Stefana cel Mare si Sfant, gdzie zapoznaliśmy się z kulturą i historią miasta, a oglądając wystawę poświeconą postaci Emila Racovity dowiedzieliśmy się o jego odkryciach na Antarktyce.  W ramach działań przedsiębiorczych odwiedziliśmy rodzinny zakład mechaniki pojazdowej S.C. Probitas SRL zajmujący się wulkanizacją oraz Monastyr Moreni z XVI wieku, w którym przypatrywaliśmy się produkcji sera. Na jarmarku w Iasi /czyt. Jasz/ mieliśmy okazję zobaczyć jak powstaje tradycyjny smakołyk opiekany na grillu cozonac. Nauczyciele oraz koordynatorzy z krajów partnerskich zostali zaproszeni na spotkanie z Burmistrzem Vaslui, podczas którego podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w tym mieście, jak i szkole. Pan Burmistrz podziękował wszystkim za przybycie i życzył udanego pobytu.

Najważniejszym punktem naszej wizyty było spotkanie w Szkole Gimnazjalnej Nr 2 „Dimitre Cantemir” w Vaslui. W szkole, już na samym progu przywitano nas chlebem i solą, a następnie zaproszono do jej zwiedzenia. Starannie przygotowani uczniowie i udekorowane pracownie zachęcały nas do oglądania. Po zwiedzeniu szkoły ruszyliśmy do pracy. Każdy kraj miał za zadanie przedstawić prezentacje poświecone systemowi edukacji oraz działaniom przedsiębiorczym, jakich podjęliśmy się od ostatniego spotkania w Polsce. Obejrzeliśmy również wystawę prac i produktów, które przywiozły ze sobą wszystkie kraje. Tu również odbyło się spotkanie koordynatorów projektu, a dla młodzieży zajęcia z origami i quilingu. Quilling, to bardzo ciekawa technika zwijania pasków papieru, a następnie formowania ich i naklejania na kartkę papieru w celu utworzenia dekoracyjnej kompozycji.

Nasz pobyt miał również odsłonę kulturalną – mięliśmy okazję wysłuchać Chóru Dzieci i Młodzieży z Gimnazjum Nr 2 z Vaslui, który zaprezentował nam pieśni i piosenki z różnych zakątków świata oraz obejrzeć występ szkolnych zespołów wykonujących rumuńskie pieśni ludowe oraz tańce z wszystkich czterech partnerskich krajów. Na koniec wieczoru wystąpił zespół Rotaria Brass Band, zwycięzcy wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. Ich muzyka porwała nas do tańca!

Każdego dnia mogliśmy spróbować regionalnej kuchni, jedliśmy pyszne kwaśne zupy, grillowanego kurczaka oraz przepyszne ciasta. W każdym miejscu, które odwiedziliśmy podejmowano nas słodkim poczęstunkiem, niejednokrotnie były to delicje przygotowane przez rodziców. Wizyta minęła bardzo szybko i czas było wracać do Polski. Żegnaliśmy się z łezką w oku licząc, że za pół roku spotkany się w Budapeszcie.

 

Tekst i zdjęcia:
Nauczyciele: Małgorzata Szpakowska, Mariola Plaugo, Dorota Małek
Uczniowie: Ania Dybaś, Marysia Kilanowska, Ada Maczyszyn, Klaudia Synarska