Przyjaciele pszczół ze Staświn

ZKujawskim_KonkursSzkoła Podstawowa w Staświnach została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”, organizowanym w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Szkoła otrzyma przybory szkolne i pomoce naukowe programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Niemal połowa z 470  gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów. Interesującymi działaniami może pochwalić się wyróżniona przez jury Szkoła Podstawowa w Staświnach. Uczniowie zorganizowali marsz z transparentami na Dzień Wiosny, który miał zwrócić uwagę na potrzebę ochrony przyrody, a w szczególności owadów zapylających. Klasy II i III w kreatywny sposób przypomniały 5 Zasad Przyjaciół Pszczół – do każdego punktu wykonały prace plastyczne, z których powstał kolorowy plakat. Uczniowie szkoły w Staświnach posiali również miododajne rośliny na klombach, rozmieścili domki dla dzikich pszczół w ogrodzie, sami stworzyli pachnące świece z więzy. Uczniowie zebrali gałązki bawełny, miód akacjowy i lipowy, świece z wosku, ziarna kawy, owoce. Wszystko po to aby lepiej poznać produkty, które zawdzięczamy zapylaczom.
Organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., zaś partnerem merytorycznym akcji Fundacja Nasza Ziemia. Konkurs miał charakter edukacyjny i skierowany był do wszystkich placówek edukacyjnych na terenie Polski.