Przywitani niezwykle ciepło i po staropolsku. Starosta Giżycki na dożynkach w Solecznikach (Litwa).

W minioną niedzielę na zaproszenie Mera Samorządu Rejonu Solecznickiego Zdzisława Palewicza Starosta Giżycki Mirosław Drzażdżewski odwiedził Soleczniki na Litwie. Soleczniki leżą 45 km na południe od Wilna, na Równinie Lidzkiej, nad rzeką Solczą (dopływ Mereczanki). Miasto Soleczniki zamieszkuje 6772 osób, z których 72% stanowią Polacy.

Okazją do odwiedzin były organizowane tu od kilku lat dożynki rejonowe, które poza mieszkańcami regionu Solecznik przyciągają coraz więcej gości i turystów z Polski. Wystarczy tylko podkreślić, że w uroczystym otwarciu święta uczestniczyło około 150 członków reprezentujących oficjalne delegacje z Polski, w tym prócz powiatu giżyckiego oraz miasta Giżycka również przedstawiciele samorządów Suwałk, Szczytna, Kętrzyna, Korsz a także Olsztyna, Szczecina i wielu innych. Język polski rozbrzmiewa tam „w każdym kącie”, a otwartość i gościnność miejscowej społeczności nie ma sobie równych.
W ofercie tegorocznego programu m.in.: wystawa plonów, prezentacja poszczególnych starostw (odpowiedników polskich sołectw), degustacja przygotowanych smakowitości, wręczenie nagród w konkursie na najpiękniej ustrojoną posesję. Całość uświetniły występy zespołów folklorystycznych i estradowych. Znakomicie zaprezentował się m.in. kilkudziesięcioosobowy zespół „Solczanie”, eksportowy produkt Solecznik.

W trakcie wizyty Starosta Giżycki rozmawiał m.in. z Merem Palewiczem o możliwościach wzajemnej współpracy obu samorządów oraz odwiedził Gierwiżki, jedno z miejscowych Starostw, z którym planuje się nawiązanie ściślejszej współpracy partnerskiej i pomocy.

autor fot: M. Machulak