Rak piersi – co powinniśmy o nim wiedzieć…?

4 listopada br. po raz kolejny w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie młodzieży klas III z lekarzem medycyny, panią Agnieszką Małek, która jest specjalistą onkologiem (pracownikiem oddziału chemioterapii w giżyckim szpitalu) i prezesem Giżyckiego Stowarzyszenia „ Amazonki”, panią Marią Grodzką. Dotyczyło ono – jak co roku – profilaktyki raka piersi. Rak to cichy zabójca, z roku na rok wzrasta liczba zachorowań i spotkania takie jak te są nie tylko konieczne, ale wręcz niezbędne, by uświadomić młodym ludziom wagę profilaktyki. Skoro nie możemy uchronić się przed zachorowaniem, należy zrobić wszystko, by wcześnie chorobę wykryć – 95% kobiet żyje powyżej 5 lat, gdy rak został wcześnie zdiagnozowany.

Prowadzące zwracały uwagę na konieczność dokonywania regularnych badań piersi – od 20 roku życia samobadania (80% kobiet wykrywa u siebie guz, dlatego samobadanie powinno stać się nawykiem), a wraz z wiekiem także USG i mammografii. Uczulały, że każdy może zachorować – nie ma znaczenia wiek, status społeczny, stanowisko – i że nie trzeba wstydzić się choroby.

W Polsce często mówi się o raku piersi w październiku, miesiącu „Różowej wstążeczki”, a przecież codziennie kolejne kobiety przeżywają tragedię związaną z ujawnieniem choroby. Co więcej – nie jest to tylko ich tragedia, lecz dramat ich mężów i dzieci, stąd apel pań prowadzących do młodzieży: zapytajcie swoje mamy, babcie, ciocie, kiedy się badały, kiedy robiły USG czy mammografię?

Wagi takich spotkań nie da się przecenić, stąd gorące podziękowania dla pani doktor i pani prezes za prelekcję od młodzieży i dyrektora szkoły.