Regionalny port lotniczy w Szymanach

szymanyZa kilka miesięcy północno-wschodnia Polska będzie miała swój regionalny port lotniczy. Dzięki szeregu prac podjętych przez spółkę Warmia i Mazury Sp. z o. o., w której 100 % udziałów posiada Województwo, finalizowany jest projekt ,,Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. To jedna z największych inwestycji regionu.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 205 mln zł.

Rozbudowywany port będzie lotniskiem otwartym 7 dni w tygodniu. Przeprowadzone badania rynku wykazały zainteresowanie mieszkańców regionu połączeniami regularnymi do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Skandynawii, Holandii oraz czarterowymi do krajów w basenie Morza Śródziemnego. Analizowane są również możliwości „dolotów” do innych portów krajowych i transfery do destynacji mających z nimi regularne połączenia.

Dla usprawnienia dojazdu do lotniska w bieżącym roku zostanie zbudowana droga z miejscowości Szymany, łącząca drogę krajową z lotniskiem. Ponadto zapewniony będzie dojazd bezpośredni pod terminal koleją. Zakończenie rozbudowy lotniska oraz procesu jego certyfikacji planowane jest na koniec 2015 r.

Na www.szymanyairport.pl można na bieżąco śledzić prace prowadzone na lotnisku.