Relacja II LO z wizyty w Portugalii

Uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku właśnie wrócili z pierwszej wizyty partnerskiej z Portugalii, gdzie w dniach 2–7 listopada 2012 r. pracowali nad projektem: „Spróbujmy biznesu! Stwórzmy nowy, skuteczny i innowacyjny styl edukacyjny dla naszych uczniów”. Wizyta odbyła się w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Oto relacja z wizyty:

„Miejscem docelowym naszej wyprawy było portowe miasto Setúbal znane z przetwórstwa rybnego i szkoła Fundação Escola Profissional de Setúbal, w której nasza młodzież wspólnie z partnerami z Portugalii, Węgier i Rumunii uczestniczyła w żywej lekcji przedsiębiorczości.

W ramach zajęć wybraliśmy się do słynących z produkcji sera koziego i owczego regionów Serra da Arrábida, Sesimbra, Azeitão. Zwiedziliśmy należącą do potomków założyciela winnicę José Maria da Fonseca (JMF), w której od 200 lat produkuje się znane w Portugalii wina stołowe, natomiast w Lizbonie degustowaliśmy ręcznie wykonywane ciastka w słynnej cukierni Antiga Confeitaria de Belém. Na hali targowej w Setúbal – Mercado do Livramento zakupiliśmy pochodzące od miejscowych producentów cytrusy, sery i wędliny chouriço preto.

Na zakończenie pobytu weszliśmy się na wzgórze, na którym znajduje się twierdza São Filipe. Z jej tarasu podziwialiśmy panoramę miasta oraz przepiękne widoki na rzekę Sado. W Setúbal najbardziej urzekły nas wąskie uliczki i stylowe mozaiki, które można zauważyć niemalże  na wszystkich budynkach, jak i na chodnikach. W powietrzu unosił się słonawy zapach Atlantyku, który dostarczała nam zmienna pogoda.

Z żalem opuszczaliśmy gościnną Portugalię obiecując sobie, że jeszcze tu wrócimy.”

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Szpakowska, Dorota Małek