Relacja uczniów II LO z wizyty na Słowacji

„Naszą przygodę ze Słowacją rozpoczęliśmy 12 maja 2019 r. Wcześnie rano sześcioosobowa grupa Erasmus+ z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku wyruszyła do oddalonej blisko 900 km Trnavy w ramach projektu GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji.

Szkoła Partnerska ze Słowacji Stredná odborná škola elektrotechnická powitała bardzo ciepło i serdecznie. Oficjalnie wszystkich uczestników mobilności z Irlandii Północnej, Martyniki, Polski, Turcji i Włoch przyjął Starosta Miasta Trnava, który zachęcił nas do dyskusji na temat systemów edukacji w krajach partnerskich. Po oficjalnej części, każda ze szkół przedstawiła prezentacje z działań między mobilnościami. Dzieliliśmy się też wrażeniami i emocjami towarzyszącymi nam od początku projektu.
W szkole partnerskiej wzięliśmy udział w kilku lekcjach przeprowadzonych w języku angielskim, były to: praktyczne warsztaty wykorzystania okularów VR z aplikacją Carboard; żywa lekcja historii w zamku Czerwony Kamień; lekcja matematyki z wykorzystaniem aplikacji Google Maps, Google Calculation oraz Google GPS coordinate converter. Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących wykorzystania okularów VR z aplikacją Carboard przeprowadzonych przez naszego słowackiego partnera Petera Baranika.
Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w zakładzie VUJE – lidera rynku w dziedzinie energii jądrowej. Firma zajmuje się projektowaniem instalacji jądrowych, analizą bezpieczeństwa jądrowego, analizą strukturalną materiałów, uruchamianiem i zamykaniem elektrowni jądrowych. Wykład w zakładzie VUJE to wspaniała lekcja fizyki, podczas której prowadzący pokazał nam pracę w symulatorze jądrowym.
Nie zabrakło również spotkań sprzyjających integracji krajów partnerskich, ćwiczenia umiejętności językowych, zapoznawania z kulturą i tradycjami naszych partnerów. Rodziny słowackie, które nas gościły, to wspaniali ludzie, bardzo gościnni, z którymi wspaniale spędzaliśmy czas.
Wyjazd uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku jest realizacją trzeciej już mobilności w ramach projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, którzy wzięli udział w mobilności to uczennice klasy IIc: Wiktoria Cemka, Zuzanna Jaryst, Laura Kieżun i Zuzanna Ryńska oraz koordynatorzy projektu Małgorzata Szpakowska i Mariola Plaugo.”