Relacja z Powiatowej Konferencji w ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia 2013”

19 marca 2013 r. w porcie Ekomarina w Giżycku odbyła się Konferencja Powiatowa w ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia 2013” zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Giżycku we współpracy z Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej oraz Starostwem Powiatowym w Giżycku.

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia jest „Zdrowe bicie serca” a tematyka poświęcona jest nadciśnieniu tętniczemu i jego zapobieganiu.

Przed konferencją zainteresowane osoby mogły dokonać pomiaru ciśnienia krwi oraz badania tlenku węgla w wydychanym powietrzu (badanie dla palących tytoń).

Otwarcia konferencji dokonała pani Joanna Stabińska, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Giżycku.

Lek. med. Zbigniew Gugnowski zapoznał zebranych m.in. z prawidłowymi wartościami ciśnienia tętniczego w zależności od rodzaju pomiaru, sposobie mierzenia ciśnienia tętniczego, kontroli ciśnienia, czynnikach ryzyka nadciśnienia tętniczego, objawach nadciśnienia, jego powikłaniach i leczeniu.

Z prezentacją mogą się Państwo zapoznać TUTAJ

Natomiast pani Ewa Roguska opowiedziała o diecie w nadciśnieniu i zdrowym odżywianiu.

Po wykładach zaproszonych prelegentów odbyła się emisja filmu o nadciśnieniu tętniczym (film ze szkolenia pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie).

Konferencja zakończyła się krótkim pokazem pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowanym przez uczniów Szkoły Policealnej im. Hanny Chrzanowskiej w Giżycku.

W konferencji wzięło udział ponad 70 osób.

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia, który przypada na 7 kwietnia,

zachęcamy wszystkich Państwa do regularnej kontroli swojego ciśnienia.

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas!

Z  aktualnych  badań  epidemiologicznych  wynika,  że  co  drugi,  trzeci  Polak  ma  nieprawidłowe  ciśnienie  krwi. Tylko ok. 30-50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa widząc o nadciśnieniu nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych, nadciśnienie jest dobrze kontrolowane. Wysokiemu ciśnieniu krwi można jednak zapobiegać.*

Co zatem należy zrobić?

Najważniejsze informacje:

• Zawały serca i udary mózgu są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie. Możesz im jednak zapobiec.
  • Możesz się chronić przed zawałami serca i udarami mózgu inwestując trochę swojego czasu i wysiłku.
  • Palenie  tytoniu,  niezdrowa  dieta  oraz  brak  aktywności  fizycznej  są  głównymi  czynnikami  ryzyka wystąpienia zawałów serca i udarów mózgu.
  • Rzucając  palenie,  zmniejszasz  ryzyko  zawałów  serca  lub  udarów  mózgu  już  od  pierwszego  dnia zaprzestania palenia. Ogranicz również spożycie alkoholu.
  • Zwiększając swoją aktywności fizycznej trwającą, co najmniej 30 minut dziennie, możesz zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Wypoczywaj aktywnie.
  • Jedząc co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ograniczając sól co najmniej 1 łyżeczki oraz zmniejszając ilość tłuszczu w diecie, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i lub udaru mózgu.
  • Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów, ale może wywołać nagły udar mózgu lub zawał  serca.  Dlatego  kontroluj  swoje  ciśnienie  krwi  regularnie.  Pomiar  ciśnienia  jest  szybki  i bezbolesny.
  • Cukrzyca  zwiększa  ryzyko  ataku  serca  i  udaru  mózgu.  Jeśli  chorujesz  na  cukrzycę,  kontroluj  swoje ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, aby zmniejszyć to ryzyko.
  • Nadmierna  masa  ciała  zwiększa  ryzyko  zawałów  serca  i  udarów  mózgu. Aby  utrzymać  prawidłową masę ciała, utrzymaj umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną i odżywiaj się zdrowo.
  • Zawały serca i udary mózgu pojawiają się nagle i mogą być śmiertelne, jeśli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc lekarska.
  • Unikaj stresu.

Jeśli  przestrzegasz  tych  wszystkich  rzeczy  i  mimo  to  twoje  ciśnienie  nadal  jest  wysokie, twój  lekarz  może przepisać ci  leki.

Farmakoterapia  pomaga  obniżyć  ciśnienie  krwi  i  utrzymać na prawidłowym  poziomie.

Regularnie kontrolując nadciśnienie, wspomagasz jego leczenie.

* Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Avoiding Heart Attacks and Strokes – don’t be a victim protect yuorself”. Wytyczne JNC VI, WHO/ISH, Arch. Int. Med. 1997, J. Hypertension 1999

Tekst i fotografie: Kamila Gaińska, Starostwo Powiatowe w Giżycku