Relacja z Pucharu Mazur w Dogtrekkingu

Dogtrekking  w Łękuku  był drugą  edycją  Pucharu  Mazur  w  Dogtrekkingu  2013.  Tym razem spotkaliśmy się w przepięknym Folwarku Łękuk, w gminie Wydminy, u podnóża Puszczy Boreckiej – dzikiej, tajemniczej i nieznanej. Puszcza Borecka leży na obszarze Dzikich Mazur, czyli jednej z najbardziej naturalnych przyrodniczo części naszego kraju. Wędrówki z psem w takich okolicznościach  przyrody  stają  się  niezapomnianym  przeżyciem  i  niejednokrotnie  prawdziwą przygodą. 

Pogoda w tym dniu dopisała – po wielu deszczowych dniach pojawiło się słońce, które dostarczyło mnóstwa pozytywnej energii uczestnikom.

W sobotę z samego rana do Folwarku Łękuk (biuro zawodów i miejsce startu) przybyło dwanaście zespołów z różnych części Polski, m. in. z  Pomorza i Podlasia. Po odprawie weterynaryjnej, na której został sprawdzony stan zdrowia  psów i  ważność szczepień, uczestnicy otrzymali  pakiety startowe  zawierające  mapę,  obrożę  odblaskową  dla  psa,  wodę,  batonik  i  owoc.  Na  odprawie technicznej organizator przekazał najważniejsze informacje o zasadach obowiązujących podczas zawodów. O godzinie 10.00 zawodnicy wyruszyli na Dogtrekking do Puszczy. Wystartowało łącznie 12 zespołów, w czterech kategoriach: Fitness, MID Kobiet, MID Mężczyzn, MID Rodzinna. Kategoria LONG (ok. 35 km) nie została przeprowadzona z uwagi na brak zgłoszeń.

Zadaniem zawodników było odnalezienie 13 punktów kontrolnych w terenie, z tego 6 w kategorii Fitness, a 11 w kategorii MID. Punkty były ulokowane w atrakcyjnych przyrodniczo miejscach, takich jak pomniki przyrody, wyjątkowe widoki, czy jeziora – tu psy mogły się napić wody i schłodzić zmęczone łapy. Warunki w lesie nie były łatwe – po wielu deszczowych dniach poprzedzających dogtrekking, na drogach leśnych było wiele głębokich i trudnych do pokonania, kałuż, a drogi były błotniste. Mimo to, wszyscy zawodnicy sprostali ciężkim warunkom puszczańskim i sprawnie pokonali trasę między kolejnymi punktami kontrolnymi.

Pierwszy zespół przybył na metę po dwóch godzinach i 53 minutach. Natalia Kozuń z psem Ulvarem Lupuskiem (drużyna Wolfdoga) odnaleźli wszystkie punkty i tym samym zajęli I miejsce w kategorii Fitness.

Jedynie 24 minuty po nich, z czasem 3:17, na metę wbiegł najszybszy zespół startujący w kategorii MID Mężczyzn – Krzysztof Przyłucki z psem Gromitem (drużyna Folwark Łękuk). Im również udało się odnaleźć wszystkie punkty kontrolne!

Pierwsze miejsce w kategorii MID Kobiet zajęła Kamila Dolistowska z psem Miśkov (drużyna psiok.pl). W kategorii MID Rodzinnej najlepsi okazali się bracia Kamil i Robert Zarzeccy z suczką Laki (Laki Team).

Ostatni zawodnicy przybyli na metę po niespełna sześciu  godzinach  marszu.  Każdy  zespół  odnalazł  wszystkie  punkty  kontrolne.  

W  klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła drużyna Psiok.pl (2600 pkt.), drugie drużyna Wolfdoga (2180 pkt.), a trzecie ex aequo drużyny Folwark Łękuk i Laki Team.

Zwycięzcy  zostali  nagrodzeni  pucharami  i  nagrodami  rzeczowymi.  Wszystkim  uczestnikom i  zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Regenerację sił po zawodach zapewnił ciepły poczęstunek oraz napoje przygotowane przez Folwark Łękuk. Zawody przebiegły w kameralnej, przyjaznej atmosferze.  Uczestnicy zawodów wracali  z Mazur zmęczeni i zadowoleni. Kolejna  edycja  Pucharu  Mazur  w  Dogtrekkingu  odbędzie  się  już  5  października  w  Szczytnie. Zapraszamy gorąco wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku z psem! Do zobaczenia!!!

Zawody  zostały  zorganizowane  przez  Hodowlę  Psów  Lupusek,  przy  współpracy  z  Partnerstwem  Dzikie Mazury oraz Folwarkiem Łękuk, który jednocześnie gościł przyjezdnych uczestników z dalszych części Polski.

Współorganizatorem zawodów był Powiat Giżycki.

Partnerami  projektu  byli:  Polska  Liga  Dogtrekkingu,  Centrum  Rozwoju  Prestige,  Urząd  Gminy Wydminy, Republika Ściborska, Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Społecznej.

 

Fot. Magdalena Właszek

Tekst: Alicja Kraska