Relacja z Targów Pracy i Kariery

Sezon żeglarski na Mazurach został już oficjalnie otwarty, a to oznacza nie tylko rozkwit turystyczny okolicznych miejscowości, ale także szeroki wachlarz możliwości podjęcia zatrudnienia. Świetnym wstępem do wejścia na rynek pracy w trakcie zbliżających się wakacji były dla młodych mieszkańców powiatu giżyckiego Targi Pracy i Kariery pod hasłem „Aktywnie wkraczam na rynek pracownika” zorganizowane przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Giżycku we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy oraz Zespołem Szkół Zawodowych w Giżycku.

Głównym celem przedsięwzięcia, które odbyło się 4 czerwca br. było wsparcie młodych ludzi w aktywnym wejściu na tzw. „rynek pracownika”, pomoc w budowaniu kariery zawodowej, przedstawienie możliwości rozwoju kompetencji i kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kursach i szkoleniach oraz umożliwienie młodzieży nawiązania bezpośredniego kontaktu z pracodawcami i specjalistami rynku pracy. Inicjatywa skierowana została przede wszystkim do uczniów, którzy stoją przed trudnym wyborem ścieżki edukacyjno-zawodowej, jak również absolwentów, osób poszukujących pracy, bezrobotnych, a także do wszystkich zainteresowanych tematyką rynku pracy – m.in. rodziców, pedagogów, doradców zawodowych.

W giżyckich Targach Pracy i Kariery udział wzięło 20 wystawców – pracodawców, przedstawicieli Publicznych Służb Zatrudnienia, Ochotniczych Hufców Pracy, przedsiębiorstw społecznych, służb mundurowych – policji, wojska, straży granicznej, straży pożarnej, służby więziennej, w tym nowych rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Swoją ofertę przedstawiły również lokalne firmy szkoleniowe. Młodzież planująca karierę zawodową miała możliwość zapoznania się z ofertami pracy m.in. w branży produkcyjnej, usługowej, turystycznej, gastronomicznej, a także warunkami naboru do poszczególnych służb mundurowych.  Ponadto osoby zainteresowane dodatkowymi formami kształcenia, mogły  poznać ofertę ośrodków szkoleniowych. Zaproszeni eksperci służyli poradami m.in. z zakresu pośrednictwa i prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego. W programie targów znalazło się także szkolenie „Przedsiębiorcą być!” oraz warsztaty „Pomysł na społeczny biznes”, w których udział wzięło 31 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Targi Pracy i Kariery zostały objęte honorowym patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego, Starosty Giżyckiego Pana Mirosława Dariusza Drzażdżewskiego oraz Burmistrza Miasta Giżycka Pana Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Gazeta Giżycka oraz Meloradio.

Inicjatywę zrealizowano w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.

Autor:  Natalia Kędzierska – pośrednik pracy – stażysta Młodzieżowe Centrum Kariery OHP

Fot.1,2,3 – Oficjalne otwarcie Targów Pracy i Kariery

Fot.4 – Młodzież przy stoisku Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Giżycku

Fot.5,6,7,8,9 – Młodzież zapoznająca się z ofertami lokalnych instytucji i przedsiębiorców oraz warunkami naboru do służb mundurowych