Reprezentacja Giżycka na XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych

Sportowym wydarzeniem roku były XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie w dn 9-12 czerwca 2018 r. Ponad 1000 zawodników z 18 Oddziałów Regionalnych z całej Polski walczyło o medale igrzysk w 11dyscyplinach. Województwo warmińsko-mazurskie reprezentowało 38 sportowców startujących w ośmiu dyscyplinach. Zdobyli łącznie 38 medali: 16 złotych, 10 srebrnych i 12 brązowych.

W reprezentacji województwa znalazło się czterech zawodników z Giżycka- trzech w pływaniu i jeden w piłce nożnej. Są w gronie szczęśliwców którzy zdobyli medale.
-Jakub Kitowicz, zdobył złoty medal na 50m stylem dowolnym w czasie 0.42:54s oraz złoto na 25m dowolnym 0.18:32s.
-Maciej Glica brązowy medal na 25m stylem dowolnym z czasem 0.17:71. i złoto na 50m z czasem 0.39:12s. O kolorze medali decydowały ułamki sekundy.
-Karol Jarosz zdobył srebrny medal na 25m. Sztafeta 4x25m z udziałem giżyckich zawodników wywalczyła również srebro.
Na legendarnym Stadionie Śląskim miał okazję zagrać Damian Święszkowski który wraz z drużyną piłkarzy nożnych z województwa warmińsko-mazurskiego wywalczył brązowy medal. Obowiązki trenerów reprezentacji naszego województwa pełnili m.in Janina Andruszkiewicz i Emanuel Zeman z SOSW w Giżycku.
Złote medale zdobyte podczas igrzysk na Śląsku to zarazem szansa na wyjazd na Letnie Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w marcu 2019 r. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojedzie 64 zawodników reprezentujących 17 dyscyplin.
Pobyt na Igrzyskach to nie tylko zmagania o medale ale też wiele atrakcji i okazji do poznania nowych miejsc i ludzi. Każdy z uczestników z pewnością na długo zapamięta Ceremonię Otwarcia w katowickim ,,Spodku” z udziałem m.in. Anny Lewandowskiej, imprezę integracyjną na Stadionie Śląskim w Chorzowie, wspaniały koncert w Sali Głównej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – jednej z najdoskonalszych pod względem akustycznym sal koncertowych na świecie.
Podczas igrzysk zawodnicy uczestniczyli również w Programie Zdrowi Sportowcy.

Autor: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy