Ruch po zdrowie…

Akademicki Związek Sportowy Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego Ośrodek w Wilkasach zakończył jesienną edycję realizacji programów profilaktycznych dla mieszkańców powiatu giżyckiego. W ramach dwóch edycji: wiosennej i jesiennej programu w sumie w tym roku kalendarzowym z bezpłatnych zabiegów skorzystało 30 osób.

W trakcie realizacji uczestnicy korzystali z bezpłatnych zabiegów fizjoterapeutycznych, zajęć na siłowni i spacerów nordic-walking, a także mieli możliwość poznania składu swojego ciała. Dla chętnych była również możliwość skorzystania z zajęć aqua-aerobiku.

Najczęstszymi dolegliwościami są problemy bólowe w obszarach stawowych, zwłaszcza kolanowych. U wielu osób jest to związane z nadmierną masą ciała ale są również bardziej skomplikowane przypadki – mówi Kamil Nowik, kierownik Centrum Rehabilitacji & SPA AZS Wilkasy. Widać też zmiany zwyrodnieniowe w zakresie kręgosłupa, a to związane jest z siedzącym trybem pracy u niektórych pacjentów.

Ponieważ mamy specyficzny okres związany ze stanem epidemii program był dedykowany specjalnie dla osób, które przebyły chorobę COVID-19.

Większość osób zmaga się z nadwagą lub otyłością. Niestety można zauważyć, że ta „choroba cywilizacyjna” coraz bardziej dotyka naszych mieszkańców – mówi Marek Szlachta, dyrektor AZS Wilkasy. Wszystkiemu winny jest brak ruchu i pośpiech z pracy do domu itp. Przemieszczamy się dużo samochodami a to powoduje brak naturalnego ruchu. Mnie martwi też niska frekwencja na zajęciach z nordic walkingu oferowana przez nas. A to jedna z prostszych form dbania o kondycję.

Tegoroczna edycja zajęć nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie ze środków Powiatu Giżyckiego.

 

Zadanie pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości po przebyciu COVID-19 u osób zamieszkałych na terenie powiatu giżyckiego” jest współfinansowane ze środków Powiatu Giżyckiego.

Tekst: Marek Szlachta

Zdjęcia: AZS COSA Ośrodek w Wilkasach