Spotkanie z Panem Michałem Jasudowiczem

We wtorek, tj. 09.10.2018 roku, do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, na zaproszenie pań: Beaty Jasudowicz, Alicji Śmierskiej i Danuty Grzywacz, przybył pan Michał Jasudowicz, z którym już w ubiegłym roku szkolnym zapoczątkowaliśmy cykl spotkań.

Uczniowie SOSW w Giżycku, od klasy VI szkoły podstawowej do I branżowej szkoły I stopnia, mieli zaszczyt uczestniczyć w II spotkaniu z panem Jasudowiczem, który jako bardzo młody człowiek przebywał na Syberii. Pan Michał obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Koła Związku Sybiraków w Giżycku. Na II spotkaniu z naszą społecznością uczniowską przybliżył życie Polaków i innych narodów na dalekiej Syberii w czasie trwania II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się jak młody 13 letni chłopiec musiał ciężko pracować, aby pomóc swojej mamie i młodszemu rodzeństwu, że takich jak On było wielu. Pracowali zimą i latem, uczniowie dowiedzieli się, że zimy na Syberii i bardzo chłodne dni trwają bardzo długo ok 9 miesięcy, a tylko ok 3 miesiące to czas ciepła, syberyjskiego lata. Pan Michał Jasudowicz zawsze pozytywnie odpowiada na nasze zaproszenie, bo jak mówi, obecne pokolenie powinno poznać drogę Polaków z dalekiej, mroźnej Syberii do wolności, do Polski.

Autor: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy