Stop pożarom traw !

stop_pozarom_traw_1Coroczne wypalanie roślinności w okresie wiosennym powoduje znaczny wzrost zagrożenia pożarowego obszarów leśnych, zabudowań wiejskich, jak również zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, a w przypadku wypalania przydrożnych rowów, niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. W ubiegłym roku na terenie działania tutejszej Komendy odnotowano 123 pożary związane z wiosennym wypalaniem traw. Na terenie całego kraju w 2016 r. powstały 36.442 pożary traw. Spłonęło 12.036 ha traw, odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku zwraca się z prośbą i apelem do społeczeństwa powiatu giżyckiego o zaniechanie praktyk wypalania roślinności.

Należy pamiętać, że:

  • wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5.000 zł.
  • jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

pożar_traw_plakat

Materiały dotyczące Kampanii „Stop pożarom traw” znajdziecie Państwo również na stronach:

Start kampanii: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Ruszyla-kampania-Stop-pozarom-traw/idn:36226

Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl/

FanPage kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/