Sukces na Olimpiadzie Statystycznej

9 stycznia br. trzech uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku: Maciej Tokarz (IIIe), Kacper Żurek (IIb) i Piotr Fil (IIe), wzięło udział w etapie okręgowym III edycji Olimpiady Statystycznej organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Zawody odbyły się na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, jednak Piotrkowi, który przebywał w tym czasie na warsztatach jako stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Zdolnych w Krakowie, umożliwiono start w okręgu małopolskim. Reprezentował tam oczywiście I LO i nasze województwo. Patronat nad Olimpiadą objęli m. in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Narodowy Bank Polski, Mennica Polska. Udział w nim wzięło ponad 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. W tym doborowym towarzystwie nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze: Kacper Żurek zajął I miejsce, Piotr Fil IV, a Maciej Tokarz IX. Opiekę nad nimi sprawował p. Krzysztof Milewski.

Olimpiada Statystyczna to konkurs interdyscyplinarny. Uczestnicy muszą wykazać się olbrzymią wiedzą z zakresu matematyki, geografii, ekonomii, WOS-u i przedsiębiorczości. Nie wystarczy więc specjalizacja w jednej dziedzinie, aby osiągnąć sukces, trzeba być bardzo wszechstronnym.

Kacper Żurek wraz z zawodnikami, którzy zajęli II i III miejsce (Olsztyn i Mrągowo) spotkają się  27 lutego br. w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie, aby przystąpić do pierwszego etapu zawodów centralnych. Zwycięzca pojedzie w marcu br. do Warszawy na II etap i będzie walczył o tytuł laureata z najlepszymi zawodnikami w kraju.

Warto tu zauważyć, że Kacper w ubiegłym roku dotarł właśnie do ostatniego etapu i zdobył tytuł finalisty etapu centralnego II edycji Olimpiady Statystycznej. Chociaż jest dopiero w II klasie, można śmiało powiedzieć, że to już rutyniarz. Trzymamy za niego kciuki w dalszych rozgrywkach a całej trójce serdecznie gratulujemy. Dziękujemy Panu Milewskiemu za opiekę nad drużyną.

 

Źródło informacji: I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku