Światowy Dzień Konsumenta

15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta. Dokładnie 60 lat temu, 15 marca 1962 roku, prezydent USA John F. Kennedy ogłosił cztery podstawowe prawa konsumenckie: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji.

Konsumencie

Co możesz zrobić, gdy sprzedawca odrzucił reklamację? Jak szybko, tanio i skutecznie rozwiązać spór z przedsiębiorcą? Czym zajmuje się Inspekcja Handlowa? To tematy webinaru dla konsumentów organizowanego przez fundację ProPublika. Gościem będzie Leszek Mironiuk z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.

Data: 17 marca 2022 r.
Godzina: 13:00

Link do transmisji: https://www.infoliniakonsumencka.pl/live/

Aby wziąć udział, należy wpisać swoje imię oraz adres e-mail.

Global Money Week – Światowy Tydzień Pieniądza
webinar dla nauczycieli i uczniów

W dniu 24 marca 2022 roku, godz. 14:00-14:45 odbędzie się webinar z udziałem ekspertów UOKiK pt. „Dark patterns – jak pułapki w sieci zmuszają Cię do robienia rzeczy, których nie chcesz. Prezentacja narzędzia edukacyjnego UOKiK konsument.edu.pl”.

Spotkanie skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli.

Celem webinarium jest edukowanie w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. W głównej mierze uwaga zostanie zwrócona na to, jak wykorzystać jego potencjał i na jakie zagrożenia uważać, szczególnie w obszarach takich jak zakupy on-line. Ponadto podczas webinarium zostanie zaprezentowane nowoczesne i bezpłatne narzędzie edukacyjne – symulator oszustw w sieci – portal konsument.edu.pl. Dzięki wykorzystaniu strony konsument.edu.pl podczas zajęć, uczy się w praktyczny sposób, ale w bezpiecznym środowisku, jakie pułapki czyhają na nas w sieci.

Zgłoszenia będą przyjmowane za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowegoZgłoszeń dokonują nauczyciele, zarówno planując swój indywidualny udział w spotkaniu, jak i udział uczniów. W przypadku planowania udziału uczniów, nauczyciel wypełniając formularz wskazuje przybliżoną liczbę uczestników wydarzenia. Udział w webinarium jest bezpłatny.

Szczegóły: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=77358&p_id=18

 

Z okazji Światowego Dnia Konsumenta życzymy mieszkańcom Powiatu Giżyckiego życzliwości i kupieckiej staranności ze strony przedsiębiorców, tylko udanych, satysfakcjonujących transakcji, skutecznego dochodzenia swoich roszczeń, pogłębiania świadomości swoich praw i obowiązków oraz aby w codziennym pośpiechu szanowali swój podpis i rozważnie zawierali umowy.

Katarzyna Tota-Leszczyńska
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Giżycku

Mirosław Dariusz Drzażdżewski
Starosta Giżycki