Światowy Dzień Konsumenta

15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta. Dokładnie 59 lat temu, 15 marca 1962 roku, prezydent USA John F. Kennedy ogłosił cztery podstawowe prawa konsumenckie: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji.

W tym roku dzień ten będzie celebrowany przez cały tydzień pod hasłem „Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci”, gdzie poruszane będą przede wszystkim zagadnienia dotyczące zagrożeń w internecie np. podczas zamawiania produktów, szybkich płatności kodem BLIK, fałszywych zbiórek czy oferty inwestycji alternatywnych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował w związku z nim wiele atrakcji, a mianowicie:

interaktywne narzędzie edukacyjne: konsument.edu.pl – portal edukacyjny dla uczniów, nauczycieli i wszystkich, którzy zajmują się przekazywaniem wiedzy. Został stworzony przez Fundację ProPublika we współpracy z UOKiK. Jest to nowoczesne, interaktywne narzędzie, które mogą Państwo wykorzystać w swojej działalności edukacyjnej. Na stronie www.konsument.edu.pl znajduje się symulator portalu społecznościowego, który maksymalnie urealnia sytuacje, z jakimi spotykamy się w sieci. Wybieramy towar, jego parametry, decydujemy o sposobie dostawy i formie płatności. Wypełniamy formularz, zapoznajemy się z ofertą, wchodzimy w konwersację z chatbotem…

wideoczaty z ekspertami będą na żywo transmitowane codziennie od 15 do 19 marca, w godz. 12:00-13:00 na https://www.facebook.com/SwiatowyDzienKonsumenta/

Wideoczat z poradami na Facebooku prowadzony będzie przez ekspertów z czterech instytucji, które codziennie udzielają porad konsumentom: Infolinii Konsumenckiej (Fundacji Konsumentów), Konsumenckiego Centrum E-porad (Stowarzyszenia Aquila), Europejskiego Centrum Konsumenckiego i Punktu Kontaktowego ADR.

praktyczne porady na Twitterze (@UOKiKgovPL)

Zapowiedź działań: https://vimeo.com/521396805