Światowy Dzień Rzucania Palenia w I LO

21 listopada 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia. Impreza rozpoczęła się prelekcją na temat skutków destrukcyjnego nałogu, jakim jest palenie papierosów, którą wygłosił pan Zbigniew Makarewicz, zaproszony przez pastora Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego Wojciecha Stelmacha. Zademonstrował  on skutki działania nikotyny na przykładzie „lalki Kasi”. Odbyła się również projekcja filmu związanego z tematem. Ponadto zainteresowani mieli możliwość zbadania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu a także mogli zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi.

Ochotnicy wzięli udział w quizie „1 z 10” przygotowanym przez Adrianę Banaszkiewicz – Gałas i Magdę Orzechowską z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Giżycku. Na koniec wszystkim uczestnikom wręczono drobne upominki.  Laureatom: Oli Kurzynowskiej i Jakubowi Andruszkiewiczowi, wręczono nagrody książkowe.

Tego dnia rozstrzygnięty został także, ogłoszony wcześniej,  konkurs przygotowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w  Giżycku na esej zatytułowany „Przemyślenia na temat e – palenia”. Zwycięzcą została Paulina Saramak z kl. II e, a nagrodę pocieszenia otrzymała Nicoletta Łapa z II f.

Dodatkową atrakcją imprezy był bar sałatkowy i stoiska edukacyjno-informacyjne dotyczące zdrowego stylu życia  w tym szkodliwości palenia tytoniu i zażywania dopalaczy a także profilaktyki HIV/AIDS.

Adriana Banaszkiewicz – Gałas, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Giżycku

Fot. Starostwo Powiatowe w Giżycku