Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

Polska na niebiesko i różowo
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci a w dniu świadomości wspieramy wszystkich jednakowo.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:
– oświetlenie domu na niebiesko i różowo;
– nałożenie ubrania w kolorze niebieskim / różowym;
– dodania niebieskiej / różowej żarówki lub puzzla do swego profilu na facebook’u lub strony www.

A już 1 kwietnia br. serdecznie zapraszamy na „VIII Marszobieg dla autyzmu”, który odbędzie się pod Honorowym Patronatem Starosty Giżyckiego.
O godz. 11.00 na Pasażu Portowym (zbiórka). Później, rozgrzewka, marsz i bieg oraz wiele atrakcji na Wzgórzu Św. Brunona. Dowiedzmy się więcej o autyzmie, solidaryzujmy się z osobami z autyzmem i ich rodzinami z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
Organizatorem marszobiegu jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych – „Podaruj dziecku radość”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Powiatu Giżyckiego.

Bądźmy w tym dniu razem!

Źródło informacji: