Światowy Dzień Zespołu Downa w SOSW

DSC_0159Dnia 21 marca br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Giżycku obchodzono po raz pierwszy Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia  społeczność szkolna  założyła kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami funkcjonującymi z tym zaburzeniem. Kolorowe skarpetki – to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego, z jakim borykają się osoby  nie tylko z naszego najbliższego otoczenia.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa został nagrany filmik, przez nauczycielki – Panie: Edytę Augustyniak i Justynę Matelak, dotykający problemów, z jakimi borykają się osoby z tą niepełnosprawnością. W rolę  aktorów wcielili się uczniowie, z tymże zespołem z ośrodka. Głównym celem filmu było zwrócenie uwagi  na fakt, że  osoby te  są autentycznymi jednostkami i zawsze są sobą. Mają wiele zainteresowań, zdolności i umiejętności, o których mało kto wie, oprócz ich najbliższych. Każdy z nich jest wyjątkowy.

Cała społeczność szkolna uczestniczyła w prezentacji na temat Zespołu Downa i ludzi, którzy pomimo posiadanego zespołu daleko w życiu zaszli i osiągnęli sukces.  Grupa młodszych uczniów spędziła czas kolorując skarpetki i ozdabiając nimi jabłuszka, które następnie rozdali kolegom, pracownikom szkoły i rodzicom podczas przerw. Poprzez prezentacje i filmiki w formie najlepszego przekazu –  czyli obrazu, przybliżono informacje dotyczące odmiennego wyglądu. Ponadto uczniowie uczestniczyli w Wiosennym recyklingowym pokazie mody. Mogli się wykazać, ukazując swoją kreatywność  i pomysłowość oraz dać drugie życie niepotrzebnym rzeczom „śmieciom”.