Szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie

W miniony weekend żołnierze 41 Giżyckiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. por. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin” spędzili intensywny weekend szkoleniowy doskonaląc umiejętności, aby utrzymać dotychczas nabyte zdolności bojowe.

Podczas słonecznego weekendu terytorialsi szkolili się w kilku obszarach województwa warmińsko-mazurskiego m.in. z treningu strzeleckiego i taktyki. Zajęcia odbyły się zarówno na obiektach wojskowych, jak również w terenie przygodnym.

Terytorialsi pierwszy dzień szkolenia rotacyjnego spędzili na strzelnicy garnizonowej  w Bemowie Piskim.

„Tylko systematyczny trening umiejętności niezbędnych do pełnienia służby daje możliwość jej właściwego pełnienia” – podkreślił dowódca szkolenia, ppor. Bogdan Kossakowski. Po serii szkoleń z zakresu różnego rodzaju wiedzy teoretycznej nadszedł czas na doskonalenie umiejętności strzeleckich.

Szkolenie strzeleckie przeprowadzane zostało w celu doskonalenia umiejętności posługiwania się bronią, przygotowania do zagrożeń podczas wykonywanych zadań, a co za tym idzie, dobrego wykonywania obowiązków związanych ze specyfiką służby. Powyższe pozwala na pełną ochronę społeczeństwa i profesjonalne wykonywanie obowiązków służbowych wynikających z używania broni.

Drugiego dnia żołnierze ćwiczyli podstawy taktyki, potrzebne do przetrwania na współczesnym polu walki.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem szkolenia było doskonalenie umiejętności podstaw “taktyki zielonej”. Pojęcie to odnosi się do elementów ubezpieczenia bojowego sekcji lekkiej piechoty prowadzonego w szeroko pojętym terenie niezurbanizowanym. Podczas ćwiczeń żołnierze mogli również zapoznać się z sposobami zachowania taktycznego na polu walki, podczas zainscenizowanych sytuacji taktycznych, takich jak np. “kontakt” z przeciwnikiem.

Pozostali żołnierze realizowali 24 godzinne wielopoziomowe szkolenie, mające na celu sprawdzenie przygotowania żołnierzy do zabezpieczenia granicy państwowej podczas szkolenia zintegrowanego na przełomie sierpnia i września.

„Zajęcia realizowane były w dwóch blokach szkoleniowych. Podczas pierwszego, terytorialsi po raz kolejny doskonalili umiejętności strzeleckie w sytuacji zagrożenia. Strzelanie wartownicze tym razem odbyło się na trenażerze strzelań „Śnieżnik”. Dla żołnierzy była to dodatkowa możliwość zapoznania się z tym obiektem” – podkreślił por. Adam Kowalski, dowódca szkolenia.

Oprócz zajęć strzeleckich duży nacisk położony został na orientację terenową i topografię. Ostatnim z elementów było szkolenie z zasad bezpieczeństwa łączności wojskowej i cywilnej jakie obowiązują w pasie granicznym.

Patrole realizowały zadania dozorowania przydzielonych odcinków w warunkach nocnych przy użyciu noktowizji co dodatkowo zmobilizowało żołnierzy do skupienia i koncentracji.

 

Tekst: st. szer. Anna Tunkiewicz