Szkolny Konkurs Kulinarny o tytuł „Mistrza Szkolnej Patelni”

W Zespole Szkół Zawodowych w Giżycku po raz kolejny uczniowie klas o profilu gastronomicznym przystąpili do potyczek kulinarnych. 13 lutego br. odbył się Szkolny Konkurs Kulinarny o tytuł „Mistrza Szkolnej Patelni”. Temat tegorocznego konkursu: „Od nauki do sztuki kulinarnej-nowoczesne dania restauracyjne”. W degustacji dań uczestniczyli m.in. Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych Małgorzata Czopińska i Z-ca dyrektora PZOSiPO Ryszard Należyty.

W konkursie udział wzięło 10 zespołów z różnych klas. Młodzież przygotowywała potrawy z kurczaka z uwzględnieniem co najmniej jednego produktu regionalnego certyfikowanego. Pomimo pewnej dozy rywalizacji, czas spędzony na przygotowanie autorskiej potrawy z kurczakiem w roli głównej, w szkolnej pracowni gastronomicznej, zaowocował nie tylko przyrządzeniem przez uczniów oryginalnych i wyśmienitych potraw, ale przede wszystkim był okazją do miłego spędzenia wolnych chwil od zajęć dydaktycznych. Stał się znakomitą formą doskonalenia warsztatu kulinarnego młodych pasjonatów kuchni. Ocenie zostały poddane cechy organoleptyczne potraw, technika sporządzania a także kreatywność. Przygotowane dania oceniało profesjonalne jury składające się z doświadczonych kucharzy i absolwentów  szkoły: Dariusza Barygi, Małgorzaty Baranowskiej, Przemysława Rakowskiego i Anny Żołondek.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Weronika Rejmanowska i Małgorzata Wyżykowska, klasa V aT – Kurczak z aksamitnym sosem, pęczotto z borowikami oraz skarmelizowaną marchewką

II miejsce  – Oliwia Grzybowska i Krystian Chmielak, klasa III T – Chrupiące kulki z kurczaka na puree z batatów z dodatkiem sosu Siracha Mayo

III miejsce – Angelika Bieciuk i Norbert Nowosadko, klasa IV  T – Kieszonka z kurczaka z pesto bazyliowym i warzywami

Zwycięzcy konkursu 21 marca br. staną ponownie do potyczek kulinarnych na Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym w Malinowie. Wszyscy młodzi kucharze otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz p. Marka Szlachtę – AZS COSA Oddział w Wilkasach, p. Mariusza Rogalskiego – MONA – kontra Giżycko, p. Jacek Limanowski – Hotel WODNIK w Giżycku. Dziękujemy bardzo młodzieży za udział w konkursie, zaproszonym gościom za przybycie oraz sponsorom nagród i niezawodnej komisji konkursowej.

Organizator konkursu Urszula Siergiej-Todryk.

 

Źródło informacji: Zespół Szkół Zawodowych w Giżycku