Szpital tymczasowy w Szczytnie już działa

1 grudnia br. rozpoczął działalność szpital tymczasowy w Szczytnie. Na początek uruchomiono moduł podstawowy, złożony z 10 łóżek respiratorowych i 56 łóżek tlenowych, a docelowo będzie tam 70 łóżek respiratorowych.

Cała kadra szpitala składa się z prawie 200 osób, z czego większość stanowią pielęgniarki i ratownicy medyczni. Zespół tworzą również osoby spoza Warmii i Mazur, między innymi z Gdańska i Białegostoku. Natomiast na oddziale pracuje zespół 8 osób składających się z pielęgniarek i ratowników, 4 salowych oraz 3 lekarzy (w tym anestezjolog). Jednak w zależności od liczby pacjentów na oddziale personel będzie zwiększany. Kadra medyczna jest już w gotowości, w tym aż 36 lekarzy.

Zgodnie z założeniem, dzięki kilkunastu takim miejscom w Polsce, baza łóżek covidowych zwiększy się o 5,5 tysiąca. W Szczytnie na szpital tymczasowy zaadaptowano nowe skrzydło szpitala powiatowego.

Na początek trafi tu kilkoro pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy przebywają w szczycieńskim szpitalu powiatowym. Placówka jest również gotowa na przyjęcie 10 osób wymagających pomocy respiratora. Docelowo szpital jest gotowy przyjąć nawet 70 osób z COVID 19, u których przebieg choroby jest najcięższy.

Film z wizyty w szpitalu: https://www.youtube.com/watch?v=xK-guZruefI&feature=youtu.be

informacja: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

zdjęcie szpital tymczasowy szczytno