Turniej Debat Oksfordzkich

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku brali udział w Turnieju Debat Oksfordzkich zatytułowanych „Historia w słowie zamknięta”. To już kolejna edycja turnieju realizowana w ramach projektu przez Regionalny Ośrodek Dialogu i Edukacji Historycznej RODEH. Organizatorem było Centrum Europejskie Natolin.

Udział w finale poprzedziło szkolenie przeprowadzone przez pracownika RODEH w I Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku oraz warsztaty w Centrum Europejskim Natolin, które wzbogaciło zwiedzanie pałacyku na terenie Centrum. Po szkoleniu uczniowie mieli okazję zobaczyć jeszcze wystawę plenerową „Królewski Ogród Światła” przy pałacu w Wilanowie.

W tym roku debata obejmowała zagadnienia:

– poznański czerwiec był początkiem upadku komunizmu w Polsce (uczniowie I LO wylosowali „opozycję” wobec tej tezy);

– klęska powstania warszawskiego była przede wszystkim porażką dyplomatyczną Polski na arenie międzynarodowej (uczniowie I LO znów wylosowali „opozycję” wobec tej tezy, musieli udowodnić, że była to przede wszystkim klęska militarna).

Uczniowie dużo się nauczyli i przekonali się, że jeszcze dużo pracy przed nimi. Uczniowie zaproponowali utworzenie koła debat, by doskonalić umiejętność argumentowania.

 

 

Źródło informacji: I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku