Tydzień dla Serca

Od 18 do 24 kwietnia obchodzimy Tydzień dla Serca. To bardzo dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak dbać na co dzień o jeden z najważniejszych organów naszego ciała!
Choroby układu krążenia są od lat główną przyczyną zgonów w Polsce.

Czynniki ryzyka chorób serca:
Choroby serca i naczyń, takie jak: choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu, powstają w wyniku działania tak zwanych czynników ryzyka. Szczególnie narażone na rozwój chorób układu krążenia są osoby, u których występuje jednocześnie kilka takich czynników. Do najważniejszych należą:
– nadwaga,
– otyłość brzuszna,
– nadciśnienie tętnicze,
– wysoki poziom cholesterolu,
– cukrzyca typu 2,
– palenie tytoniu,
– brak regularnego wysiłku fizycznego,
– nadużywanie alkoholu.

Profilaktyka chorób serca:
Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby układu krążenia?

  • Dbać o prawidłową masę ciała. Pamiętaj o warzywach i owocach, które powinny być spożywane praktycznie podczas każdego posiłku. Zaleca się spożywanie codziennie minimum 400 g warzyw i owoców w proporcjach – 3/4 warzywa i 1/4 owoce.
  • Ogranicz ilość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Do przyrządzania potraw użyj oliwy z oliwek czy oleju kokosowego. Niech w Twoim jadłospisie znajdzie się więcej dań z ryb czy roślin strączkowych.
  • Prowadzić aktywny tryb życia. Aktywność fizyczna zalecana jest dla osób w każdym wieku. Ważne jest, aby była dostosowana do wieku, sylwetki i stanu zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dorośli (18-64 lata) wykonywali aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności.
  • Zrezygnować z palenia tytoniu. Jedna, wypalona w ciągu dnia, paczka papierosów czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca u czterdziestolatka w porównaniu z osobą niepalącą.
  • Ograniczyć spożycie alkoholu.
  • Wykonywać regularnie badania lekarskie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia chorób układu krążenia i wdrożenia efektywnego leczenia.
  • Kontrolować ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.
  • Redukować poziom stresu. Znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem, takich jak medytacja, joga oraz relaks.

 

 

Źródło informacji: https://zdrowietomy.pl/tydzien-dla-serca-2023/