Uczennica II LO na finale 9. Edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach w Warszawie

17-18.03.2023 r. w murach Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał 9. Edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach, w którym wzięła udział Martyna Knaś, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku.
Serdecznie gratulujemy Martynie i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

 


 

W obecnie zakończonej edycji do etapu I (wrzesień 2022 r.) zgłosiło się 1238 osób. Pierwszy etap polegał na przygotowaniu pracy na jeden z pięciu tematów:
1. Odpowiedzialność za słowo w czasach mediów społecznościowych.
2. Rola mediów w relacjonowaniu tematów trudnych (np. wojna, pandemia).
3. Prawda i fikcja w przekazach medialnych.
4. Współczesne media jako czwarta władza.
5. Język w mediach, media w języku.

Do II etapu (test wiedzy; grudzień 2022 r.) zakwalifikowano 630 osób, z czego do ścisłego finału zakwalifikowało się 160 osób.

W III etapie (finał ogólnopolski; marzec 2023 r.) udział wzięło 153 uczestników/uczestniczek, 36 osób z najlepszych wynikiem uzyskało tytuł laureata/laureatki Olimpiady, a 36 osób z kolejnymi wynikami (miejsca 37-72) tytuł finalisty/finalistki.
Pierwszego, dnia finału uczestniczki i uczestnicy zmierzyli się z godzinnym testem z zakresu wiedzy o mediach. Po teście zaś uczestniczyli w spotkaniach z red. Katarzyną Górniak (TVN, TVN24) oraz zespołem badaczek zajmujących się badaniem zjawiska FOMO (badanie: „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem”, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, UW; Marta Witkowska / Państwowy Instytut Badawczy NASK; dr Katarzyna Iwanicka, UW).

Pierwszy dzień Olimpiady zakończył się zwiedzaniem Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Drugi dzień Olimpiady Wiedzy o Mediach to już tradycyjny quiz wiedzy o mediach, którego reguły zbliżone są do popularnego programu „Jeden z dziesięciu” (w przypadku Olimpiady Wiedzy o Mediach jest to finałowa dwunastka). W emocjonującej grze uczestniczki i uczestnicy wykazują się wiedzą, ale także strategią pozwalającą im zbliżyć się do wymarzonego celu i zdobycia tytułu zwycięzcy/zwyciężczyni Olimpiady Wiedzy o Mediach.

Tegoroczny quiz finałowy wygrał Aleksander Gręda z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie, drugie miejsce zajął Dawid Jankowski (Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu), a trzecie Pani Pola Adamczuk (IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie).

 

Źródło: https://owm.edu.pl/