Uczennice I LO z wizytą w Brukseli

W dniach 15-18 września 2013 r. uczennice I LO w Giżycku – Edyta Pyl i Paulina Saramak – wzięły udział w wycieczce do Brukseli. Była to nagroda za zajęcie odpowiednio I i III miejsca w konkursie na esej „Młody Polak obywatelem Europy” organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie z okazji obchodów Dnia Europy.

W konkursie brali udział uczniowie klas III gimnazjum oraz I i II szkoły ponadgimnazjalnej z subregionu ełckiego. Do komisji wpłynęło 78 zgłoszeń, co tym bardziej podkreśla sukces naszych uczennic.

W czasie pobytu w stolicy Unii Europejskiej, dziewczęta miały okazję poznać pracę i funkcjonowanie najważniejszych instytucji europejskich tj. Parlament Europejski, Komitet Regionów czy Komisja Europejska. Towarzyszyły im opiekunki – pracownice Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Małgorzata Kobusińska i Wioletta Kaczmarczyk oraz Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli – Małgorzata Wasilenko, które zawsze chętnie służyły radą i pomocą.

Po przylocie do Brukseli, uczennice zwiedziły część tego pięknego miasta, które zrobiło na nich ogromne wrażenie. Następnego dnia czekało je spotkanie w Domu Polski Wschodniej, skupiającego przedstawicieli 5 województw (warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego), w czasie którego dziewczęta dowiedziały się o funkcjonowaniu biura oraz najważniejszych instytucji. Oprócz tego, dziewczyny odwiedziły Komitet Regionów. Po Parlamencie Europejskim oprowadzali je asystenci posła Krzysztofa Liska, którzy odpowiedzieli im na wiele pytań, dotyczących między innymi drogi, jaką musieli pokonać w dojściu na swoje stanowiska. Ciekawym doświadczeniem dla naszych uczennic była wizyta w Parlamencie Europejskim. Zwiedzając to miejsce, w  ciekawy sposób można  zapoznać się z kulisami prac Parlamentu, poznać historię UE oraz sposób jej działania. Mieści się tam wiele wystaw i licznych ekspozycji, najczęściej interaktywnych, w każdym języku. W kolejnych dniach licealistki odwiedziły Stałe Przedstawicielstwo RP, gdzie spotkały się z profesorem Andrzejem Babuchowskim – byłym wiceministrem rolnictwa oraz wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Profesor w bardzo interesujący sposób opowiedział o swojej pracy oraz o życiu w Brukseli. Tego dnia dziewczęta odwiedziły również Ambasadę RP oraz Komisję Europejską. Nasze uczennice zwiedziły również Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej, gdzie znajdują się liczne wystawy zbiorów I i II wojny światowej.  Największe wrażenie zrobił na nich ogromny hangar z samolotami.

Uczennice miały również okazję uczestniczyć w uroczystości rozdania prestiżowych nagród „Eurodesk Awards 2013”, której laureatem zostało m.in. Stowarzyszenie Elbląg Europa za projekt „Sieć Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur – ATOMY”. Wcześniej dziewczyny spotkały się z przedstawicielem tego stowarzyszenia, który opowiedział im o swojej działalności oraz o wielu możliwościach, tj. wolontariaty zagraniczne czy staże w instytucjach europejskich, które dają młodym ludziom liczne organizacje, mieszczące się w całej Polsce, również na terenie naszego województwa. W trakcie czasu wolnego oraz spacerów po Brukseli, dziewczyny miały okazję spróbować tradycyjnych potraw belgijskich.

Cały wyjazd uczennice wspominają bardzo dobrze. Było to dla nich ciekawe doświadczenie. Poznały funkcjonowanie najważniejszych instytucji europejskich, dowiedziały się w jaki sposób można znaleźć w nich pracę i jak wygląda życie na co dzień w Brukseli. Miały również okazję zadać nurtujące je pytania oraz wykorzystać znajomość języka angielskiego w kontaktach z miejscowymi ludźmi.

Fot. I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku