Uczniowie ZSKŚiA na praktyce w Holandii

Etten Leur, miasto w którym spędziliśmy miesiąc znajduje się w południowej Holandii, na terenie Brabancji Północnej. Powierzchnia miasta wynosi 55,88 km2. Nasza przygoda w Holandii rozpoczęła się 07.04.2013r. Już o 06.00 byliśmy w Bredzie, tam czekał na nas szef i zabrał nas do Etten Leur. Pierwsze wrażenie było niesamowite. Ciekawa architektura, tłum przewijających się ludzi z różnych kręgów kulturowych, wspaniałe widoki. Wszystko zmieniło się kiedy byliśmy już na miejscu. Przeraziliśmy się widząc panujące tam warunki. Spaliśmy w przyczepach kempingowych. Mieliśmy do naszej dyspozycji pomieszczenie przypominające kuchnie z salonem i brzmi to dość ekskluzywnie jak na tamte miejsce. Poznaliśmy rodaków pracujących tam na stałe, którzy udzielili nam wszelkich informacji na temat pracy jaką będziemy wykonywać oraz ciekawostek o mieście i miejscach jakie warto zobaczyć. Już pierwszego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę rozpoznawczą. To był naprawdę fajny dzień. Nawet zmęczenie po tak długiej podróży nie powstrzymało nas przed chęcią poznania czegoś nowego. Pierwszy dzień w pracy nie należał do lekkich. Nie traktowano nas z jakąkolwiek ulgą z racji, że jesteśmy praktykantami. Pracowaliśmy od godziny 07.00 do 17.00, w tym czasie mieliśmy 3 przerwy. Pracowaliśmy w szklarniach, w jednej znajdowała się plantacja ekologicznej papryki natomiast w drugiej plantacja pomidorów. Naszym zadaniem było wypielenie jak największej powierzchni oraz obcinanie liści z krzaków pomidorów. Nie było lekko. Miło było oderwać się od przytłaczającej zimy i zastać tam piękną ciepłą wiosnę. Temperatura w szklarni była wysoka co utrudniało nam pracę, jednak panująca tam miła atmosfera znacznie przyćmiewała trud. Byliśmy komunikatywni, porozumiewaliśmy się głownie w języku angielskim i nie sprawiło nam to większej trudności. Po pracy odpoczywaliśmy i zwiedzaliśmy Bredę oraz Etten Leur. Jesteśmy zadowoleni z możliwości odbycia praktyk za granicą. Zdobyliśmy nowe doświadczenie, poznaliśmy wielu ludzi, zwiedziliśmy część Holandii pieszo i rowerem. Czas zleciał szybko i ciekawie.

Uczniowie ZSKŚiA w Giżycku

Fot. Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku