Uczniowie ZSKŚiA na wycieczce do Szwecji

10 czerwca 2019 r. ponad trzydziestu uczniów Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku wraz z opiekunami wyruszyło na wycieczkę do Szwecji. W drodze na prom zwiedzili Twierdzę Wisłoujście – zabytek sztuki fortyfikacyjnej z połowy XIV wieku oraz Westerplatte.

O godz. 19.30 wypłynęli promem Stena Vision w stronę Karlskrony. Rejs trwał do 7.30 dnia następnego. Zakwaterowani byli w kabinach z oknem, mogli więc podziwiać bezkres morza nie wychodząc na zewnątrz. Zwiedzanie promu również stanowiło nie lada atrakcję. Wielu uczniów po raz pierwszy miało okazję podróżować tym środkiem lokomocji i dlatego z ogromnym zainteresowaniem zwiedzało dostępne jego zakątki.

Po sutej kolacji (a było w czym wybierać: i owoce morza, i różne gatunki ryb, mięso, sery, kiełbasy, kawior… trudno zliczyć wszystkie pokusy dla oczu i żołądka) bawili się w dyskotece.

W Karlskronie na terminalu czekał już autokar, którym z przewodniczką udali się na punkt widokowy na Bryggareberget, a następnie odbyli wycieczkę po mieście i zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej. Kolejnym punktem wycieczki było założone przez Duńczyków „najmniejsze miasto w Szwecji” – nadmorskie miasteczko  Kristianopel i spacer po murach obronnych.

Potem pojechali do Kalmaru, w którym mieli okazję zobaczyć centrum miasta, katedrę, dawne Stare Miasto oraz dziedzińce i wały obronne zamku. Tutaj też mieli czas na zakup pamiątek.

Ogromne wrażenie wywarł na nich przejazd najdłuższym mostem Szwecji, 6-kilometrowym Mostem Olandzkim, wiodącym na Olandię, skąd rozciąga się przepiękny widok na cieśninę Kalmarską.

Do Gdyni przypłynęli w środę rano i pełni niezapomnianych wrażeń w godzinach południowych wrócili do Giżycka.

Andrzej Arian – organizator wycieczki

Źródło informacji: Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku