Urząd Komunikacji Elektronicznej podpowiada, o czym powinniśmy pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

Wakacje. Luzowane są kolejne obostrzenia i coraz więcej osób planuje urlopy w Polsce i za granicą. Czas wakacji powinien być przede wszystkim okresem relaksu i odpoczynku.

Czy spędzisz urlop w górach, na wsi, czy nad morzem, w Polsce czy za granicą, pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym poza miłymi wspomnieniami nie przywieziesz z wyjazdu wysokiego rachunku.

  • Zasada RLAH

Wybierając się za granicę, pamiętaj o włączeniu roamingu!

Kiedy podróżujesz z Polski do innego kraju Unii Europejskiej lub należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG), dostawca usług nie może naliczać dodatkowych opłat, za wyjątkiem opłat wynikających z Polityki Uczciwego Korzystania. Zgodnie z zasadą Roam Like At Home (RLAH) opłaty w roamingu powinny być takie same jak opłaty za korzystanie z usług w kraju. W ramach polityki uczciwego korzystania (ang. Fair Use Policy w skrócie „FUP”) operator przez okres 4 miesięcy monitoruje Twój sposób korzystania z usług w roamingu. Jeżeli w tym okresie spędzasz więcej czasu za granicą niż we własnym kraju oraz jeżeli częściej korzystasz z usług w roamingu niż z usług krajowych, może naliczyć dodatkowe opłaty.

W przypadku dostępu do internetu operator przyznaje abonentowi określony limit transmisji danych. Dostawca nie może ustalać dowolnych limitów danych w roamingu. Minimalna wysokość limi-tu jest powiązana z wysokością opłaty abonamentowej lub kwotą doładowania w przypadku usług pre-paid oraz z wielkością krajowego pakietu danych.

Po przekroczeniu przyznanego limitu operator może naliczać dodatkowe opłaty.

Od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się zasady świadczenia usług w roamingu UE:

  • zwiększono limity gigabajtów na transmisję danych,
  • obniżono stawkę dodatkowej opłaty za każdy 1 MB po przekroczeniu limitu GB.

Przed wyjazdem sprawdź warunki korzystania z usług u swojego dostawcy.

 

  • Uważaj na roaming przygraniczny!

Wyjeżdżasz na tereny przygraniczne? Telefon automatycznie loguje się do sieci operatora mającego najsilniejszy sygnał na danym terenie. Pamiętaj, że kiedy jesteś blisko granicy, możesz połączyć się z zagraniczną siecią.

Twój dostawca naliczy opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem. Jeśli połączysz się z siecią operatora spoza Unii Europejskiej, opłaty będą znacznie wyższe. Kiedy wyjeżdżasz na tereny przygraniczne, ustaw w telefonie ręczne wybieranie sieci. Będziesz mieć pewność, że połączenia będą realizowane w sieci twojego operatora.

Możesz też:

  • wyłączyć roaming zagraniczny całkowicie. Twój telefon nie będzie logował się do sieci zagranicznych,
  • wyłączyć samą transmisję danych w roamingu zagranicznym. Wtedy Twój telefon nie będzie łączył się z internetem.

Pamiętaj również, żeby wyłączyć:

  • automatyczne aktualizacje,
  • synchronizację danych,
  • pocztę głosową.

To pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów za usługi.

  • Jak skorzystać z usług telekomunikacyjnych na promie lub statku?

Wybierasz się w rejs? Czy będziesz mógł korzystać z telefonu i ile to będzie kosztowało?

Jeśli Twój telefon komórkowy będzie podłączony do naziemnej sieci komórkowej (np. podczas podróży po rzece, jeziorze lub wzdłuż wybrzeża) w jednym z krajów UE, będziesz mógł korzystać z usług roamingu UE.

Stacje bazowe operatorów komórkowych mają jednak ograniczoną moc sygnału, co powoduje, że akweny wodne nie są pokryte zasięgiem sieci. Problem braku zasięgu na otwartych akwenach wodnych rozwiązywany jest dzięki sieciom satelitarnym.

Unijne przepisy dotyczące roamingu mają zastosowanie wyłącznie do naziemnych sieci komórkowych. W związku z tym, jeżeli podczas rejsu usługi telefonii komórkowej będą świadczone za pośrednictwem innych rodzajów sieci radiowych, takich jak np. systemy satelitarne statku, Twoje połączenia, SMS-y i transmisja danych nie będą objęte pułapami cen obowiązującymi w UE.

Koszty połączeń głosowych, wiadomości SMS i transferu danych znajdziesz w cenniku dostawcy lub danego operatora sieci satelitarnej.

  • Pamiętaj o poczcie głosowej!

Podczas wakacji poza obszarem Unii Europejskiej, wyłącz usługę poczty głosowej. Pozwoli ci to uniknąć opłat za połączenia przychodzące.

Kiedy ktoś do nas dzwoni, a my przebywając za granicą połączenie odrzucimy lub nie odbierzemy, osoba dzwoniąca połączy się z naszą pocztą głosową. W Unii Europejskiej dzwoniący przekierowany na pocztę głosową płaci jak za połączenie do Ciebie, Ty nie ponosisz dodatkowych kosztów.

Poza granicami Unii Europejskiej dzwoniący przekierowany na pocztę głosową płaci jak za połączenie do Ciebie, a Ty ponosisz koszt za odebrane połączenie oraz za połączenie przekierowane na pocztę głosową (jak za połączenie do Polski).

  • Oddzwaniaj z głową!

W wakacje nasila się aktywność oszustów wykorzystujących naszą skłonność do oddzwaniania na nieodebrane połączenia. Jeśli nie spodziewasz się telefonu z zagranicy, a wyświetlony na ekranie numer jest zadziwiająco długi – zachowaj ostrożność!

Polskie numery, zarówno komórkowe jak i stacjonarne mają 9 cyfr. Pamiętając o tej zasadzie możesz uniknąć niechcianego, drogiego połączenia.

Niektóre afrykańskie prefiksy do złudzenia przypominają te przypisane do polskich miast. Dla przykładu +225 to Wybrzeże Kości Słoniowej, a 22 w tym przypadku może być mylone z numerem kierunkowym Warszawy.

Pamiętaj! Polski numer kierunkowy to +48 lub 0048.

 

  • Jaka jest różnica pomiędzy roamingiem a połączeniem zagranicznym?

Połączenie w roamingu wykonujesz, gdy dzwonisz z polskiego numeru będąc za granicą.

Nie ma znaczenia dokąd dzwonisz – na polski czy na inny europejski numer. Istotne, że twój telefon zalogowany jest do sieci zagranicznej.

Gdy siedząc na plaży w Hiszpanii lub popijając kawę w Rzymie, dzwonisz do rodziny w Polsce lub kolegi w Niemczech, wykonujesz połączenie w roamingu. Gdy dzwonisz z Polski do cioci w USA, do kolegi w Niemczech czy kuzynki w Londynie wykonujesz połączenie międzynarodowe. Za połączenie zapłacisz zgodnie z cennikiem dostawcy.

  • Jeśli chcesz uniknąć kosztów, zablokuj usługi Premium Rate.

Premium Rate to usługi o podwyższonej opłacie. Zanim skorzystasz z usługi specjalnej, przeczytaj jej regulamin. Operator domyślnie zablokuje usługi Premium, kiedy wydasz na nie 35 zł w ciągu miesiąca/okresu rozliczeniowego. Możesz wybrać całkowitą blokadę usług o podwyższonej opłacie. To przydatna opcja, zwłaszcza jeśli dajesz telefon dziecku.

Pamiętaj! Operator może nie rozpatrzyć reklamacji na twoją korzyść, nawet jeśli dziecko aktywuje płatną usługę nieświadomie.

Możesz zablokować:

  • wychodzące lub przychodzące wiadomości,
  • wybrane lub wszystkie numery Premium.

Jeśli świadomie korzystasz z usług Premium Rate, nie musisz blokować tych usług. Dla większego bezpieczeństwa możesz wybrać wyższy próg kwotowy, np. 100 zł. Po jego przekroczeniu Twój operator zablokuje dalsze korzystanie z usług.

Pamiętaj! Możesz również uniknąć dodatkowych kosztów zlecając aktywację blokady płatności usług dodatkowych, zakupów elektronicznych tj. direct carrier billing, czyli automatycznych płatności doliczanych do rachunku. Skontaktuj się ze swoim operatorem i zleć aktywację blokady.

  • Wakacje to czas dla oszustów, nie daj się złowić!

Phishing to oszustwo, przez które nieświadomie możemy przekazać przestępcom swoje osobiste dane takie jak loginy, hasła czy numery kart płatniczych. Co więcej, będziemy przekonani, że informacje przekazujemy instytucji, którą znamy, np. do biura podróży.

W okresie wakacyjnym wiele osób szuka ofert podróży, przegląda strony z ofertami noclegów czy tańszych biletów. Oszuści potrafią tworzyć fałszywe strony, a także wysyłać maile i smsy, w których np. proszą o podanie danych osobowych lub przelew kwoty, której ma brakować do naszego wyjazdu.

Aby tego uniknąć sprawdź dokładnie adres z linku bądź skontaktuj się z firmą, z której rzekomo otrzymałeś informacje.

Jak ustrzec się phishingu?

  • zachowaj czujność, jeśli jakaś oferta wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, najprawdopodobniej jest fałszywa,
  • sprawdź czy znasz nadawcę, który wysyła wiadomość z linkiem, w który masz kliknąć,
  • zweryfikuj u źródła (np. w biurze podróży) czy wysłało wiadomość z prośbą o aktualizację danych, dopłatę itp.,
  • robiąc rezerwacje i kupując bilety, korzystaj z zaufanych stron internetowych, wprowadzając adres strony ręcznie w pasku przeglądarki,
  • aktualizuj przeglądarkę, z której korzystasz do najnowszej oferowanej przez producenta wersji,
  • pamiętaj o oprogramowaniu antywirusowym.
  • Korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi?

Jesteś w hotelu, restauracji czy parku i chcesz skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi (tzw. Hotspot)?

To pozwoli uniknąć wysokich opłat za transfer danych, szczególnie kiedy jesteś za granicą. Zachowaj ostrożność, bo podłączenie do niezabezpieczonej sieci bez hasła może mieć szkodliwe skutki!

Jeśli korzystasz z Wi-Fi, pamiętaj o tych zasadach:

  • łącząc się z Wi-Fi, nie wybieraj w smartfonie opcji jej zapamiętania,
  • upewnij się, czy punkt dostępu na pewno należy do miejsca, do którego jest przypisany,
  • regularnie aktualizuj system operacyjny urządzenia,
  • zainstaluj na smartfonie aplikację antywirusową.

 

 

Bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskać można u Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Starostwie Powiatowym w Giżycku przy Al. 1 Maja 14, pok. 12, pod nr tel. (87) 428 59 58 w. 52, e-mail: rzecznik@gizycko.starostwo.gov.pl

 

Fot. https://pixabay.com/