V Integracyjny Przegląd Pieśni Żeglarskich Osób Niepełnosprawnych

W dniach 5-7 czerwca br. odbył się V Integracyjny Przegląd Pieśni Żeglarskich Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Ryńskim Stowarzyszeniu Integracji Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Dar Serca” w Rynie.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Wicestarosta Giżycki Mateusz Sieroński oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Giżycku Zbigniew Piestrzyński.

W Przeglądzie wzięły udział załogi z 13 placówek: Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kętrzyna, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Ełku, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Mikołajek, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Olsztyna, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Olsztynka, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Koszalina, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Górowa Iławeckiego, 2 Warsztatów Terapii Zajęciowej z Elbląga, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kolna, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Olszewa Węgorzewskiego, Środowiskowego Domu Samopomocy z Rynu oraz organizatorzy – Warsztaty Terapii Zajęciowej z Rynu.

Pierwszego dnia Przeglądu odbyły się warsztaty EKO „Mazury w słoiku”. Wszystkie załogi wykonały piękne kompozycje, które można było podziwiać podczas występów artystycznych. Wykonane mazurskie słoiki powędrowały do placówek załogantów i będą z pewnością wspaniałą pamiątką czasu spędzonego w Rynie. Korzystając z pięknej pogody uczestnicy Przeglądu mieli okazję trochę poczuć się jak dzieci i pobawić się. W końcu wszyscy lubią puszczać bańki, zarówno młodsi jak i starsi, a gra w planszówki to sama przyjemność. Następnie Pan Zbyszek Biziewski spotkał się z uczestnikami, aby przedstawić swoją pasję, jaką jest nurkowanie. Uczestnicy obejrzeli piękne zdjęcia i filmy podwodnego świata, między innymi jez. Ołów w Rynie. Następnie p. Zbyszek pokazał swój sprzęt do nurkowania i opowiedział o niezbędnych akcesoriach. Pierwszy dzień Przeglądu zakończył się ogniskiem integracyjnym oraz zabawą na żywo z zespołem „Tacy sami”.

Drugi dzień Przeglądu rozpoczęto od rejsu dezetą po jez. Ryńskim. Uczestnicy podzieleni na kilka załóg, spędzili miło czas podziwiając wspaniałe widoki. Następnie odbyła się sportowa rywalizacja – mega piłkarzyki – mecz, w którym każdy zawodnik był żywym piłkarzem z dobrze każdemu znanej gry. Potem wyścig na rurach, co okazało się niezłym wyzwaniem. Odbyło się również spotkanie z p. Lechem Dyblikiem – wspaniałym aktorem znanym z wielu ról serialowych oraz filmowych. Dla wielu znany z serialu „Świat wg Kiepskich”, „Pierwsza miłość” czy „Barwy szczęścia”. Pan Lech poprowadził swój autorski koncert profilaktyczny, podczas którego dzielił się swoim doświadczeniem, przemyśleniami, o tym co w życiu ważne, a przy tym grał na gitarze i śpiewał, co było bardzo wzruszające. Padło wiele pięknych słów. Było wiele emocji i miło spędzony czas. Na koncert zaproszono młodszych kolegów z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Giżycku wraz z wychowawcami. Na koniec drugiego dnia uczestnicy integrowali się przy ognisku oraz bawili się przy szantowych rytmach.

Trzeciego dnia odbył się Przegląd Pieśni Żeglarskich Osób Niepełnosprawnych. Swoje umiejętności zaprezentowali uczestnicy z 13 placówek. Wszystkie ekipy wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności wokalne.

Przegląd był współfinansowany z dotacji celowej budżetu Miasta i Gminy Ryn.

Źródło informacji: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rynie, Miasto i Gmina Ryn