W „Monotypach XV” drużyna polska bezkonkurencyjna

logo Monotyp 2015W dniach 22-28 luty 2015r. na jeziorach mazurskich odbyły się zawody z cyklu Mistrzostw Europy, Pucharu Bałtyku i Mistrzostw Świata w klasie Monotyp XV. Gospodarzem imprezy była Polska Flota Monotyp XV a funkcję komandora regat objął Starosta Powiatu Giżyckiego Pan Wacław Strażewicz. Powiat Giżycki wsparł finansowo całą imprezę. Regaty rozegrano na dwóch jeziorach Niegocin i Śniardwy z bazą regat w Rydzewie. Nowością w tych Mistrzostwach była klasyfikacja drużynowa z poszczególnych krajów. Suma punktów 3 najlepszych załóg danego kraju była brana do klasyfikacji.
Ze względu na warunki pogodowe zrealizowano tylko 7 wyścigów z cyklu Mistrzostw Europy oraz jeden wyścig o Puchar Bałtyku. Mistrzostwa Świata z powodu braku zawodników spoza Europy nie zostały rozegrane. Imprezę pod względem sportowym jak i organizacyjnym była udanym wydarzeniem.
Zdobycie 3 miejsca przez załogę P7 Robert Śliwiński / Peter Sinivali, 4 miejsca P15 Łukasz Jedliński / Andrzej Jedliński i 9 miejsca P10 Jerzy Nowakowski/Dawid Świtała należy uważać za sukces polskich zawodników w tej klasie. Suma punktów zebranych przez te załogi dała zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej, i Polski team odebrał nagrodę drużynową tj „Złotą Płozę”.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w organizacji imprezy Powiatowi Giżyckiego oraz Gminie Miłki, i Gminie Giżycko.