Warsztaty Patchwork Nowoczesny w II LO w Giżycku

1 lutego 2013 roku w szkolnej auli  II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku odbyły się warsztaty Patchwork Nowoczesny. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych zaangażowani w działania Projektu Comenius „Let’s try Business.” Prowadząca szkolenie Pani Małgorzata Pawłowska wprowadziła uczestników projektu w tajniki szycia od podstaw, gdyż z całej grupy tylko jedna osoba miała w domu maszynę, a więc większość nie miała żadnego pojęcia o szyciu.

W części teoretycznej zajęć prowadząca krótko przedstawiła nam historię patchworku oraz zapoznała nas z narzędziami niezbędnymi do ich tworzenia (maty, noże krążkowe, liniały itd.). Pokazała nam jak używać maszyn komputerowych do patchworku (zszywania kawałków tkanin) i quiltingu (pikowania). Poznaliśmy rodzaje tkanin, nici i włóknin, których będziemy używać podczas szkolenia. Najbardziej pracowita okazała się część praktyczna zajęć. Zajęła nam ponad 5 godzin, podczas których każdy z uczestników po wybraniu kolorowych tkanin, musiał samodzielnie wykroić poszczególne elementy i zszyć je z zastosowaniem odpowiedniej techniki. Kolejno wykrajaliśmy włókniny i zszywaliśmy je metodą quiltingu oraz wykańczaliśmy lamówką. Własnoręcznie wykonane prace prezentujemy poniżej. Wśród tych dzieł dwa wyszły spod męskiej ręki! Cała grupa wykazała się ogromnym talentem, niezwykłym zaangażowaniem i determinacją w dążeniu do celu. Wszyscy, mimo zmęczenia, wielokrotnie zerwanej i poplątanej nici, prucia i szycia na nowo, ukończyli swoje prace.

Uczestnicy projektu Comenius „Let’s try Business” na zdjęciach:
Nauczyciele: Małgorzata Szpakowska, Dorota Małek, Mariola Plaugo
Uczniowie: Monika Malinowska, Luiza Choinka, Katarzyna Szabłowska, Klaudia Kossak, Aleksandra Flisiak, Klaudia Synarska, Sebastian Pażyszek, Maciej Szpakowski.

 

Fot. Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku